Dzisiaj przeważający obszar Polski znajduje się pod wpływem słabego klina wyżu „INGOLF” z centrum znad północnej Skandynawii w bardzo ciepłej i zasobnej w wilgoć masie powietrza polarnego napływającego ze wschodu kontynentu europejskiego. Częściowo dzielnice centralne, wschodnie i południowe oraz zachodnie pozostaną pod wpływem układu niżowego znad Morza Czarnego.
Piątek przyniesie zdecydowanie mniej zjawisk burzowych względem ostatnich dni. Chwiejna masa powietrza zalegać ma szczególnie w niższych warstwach troposfery. Powyżej planetarnej warstwy granicznej uwidacznia się silny spadek wilgotności, który hamować ma powstawanie chmur burzowych na obszarze województwa lubelskiego. Zdecydowanie mniej prognozowanych jest również korzystnych obszarów wznoszenia powietrza w dolnych partiach troposfery.
Zatem zjawisk burzowych w piątek będzie mniej niż ostatnio, jeśli powstaną chmury Cumulonimbus, to będą to na ogół niewielkie i dość rozproszone struktury burzowe. W związku z obecnością suchszego powietrza w środkowej troposferze zdolne będą jednak do generowania porywów wiatru do 70 km/h. Oprócz tego spodziewane są lokalne opady deszczu do 15 mm i drobny grad do 1 cm. Aktywność elektryczna na ogół będzie niewielka, natomiast czas trwania pojedynczej komórki wyniesie od 15 do 45 minut.
Pierwsze komórki konwekcyjne powstać mogą już w pierwszej części dnia. Nieco większa aktywność konwekcyjna oczekiwana jest na godziny popołudniowe. Przepływ mas powietrza na wszystkich poziomach troposfery będzie niewielki, zatem burze nie będą łączyć się bardziej trwałe i lepiej zorganizowane strefy konwekcyjne. Burze zaczną tracić na intensywności pod wieczór. Ryzyko powstania zjawisk burzowych ocenia się na 50%. Szczególnie wysokie ryzyko burz będzie na Roztoczu, ale głębokiej i wilgotnej konwekcji nie można wykluczyć na pozostałym obszarze województwa lubelskiego.
Termometry pokażą od 25°C do 29°C w najcieplejszym momencie dnia.
Dzisiaj w nocy z piątku na sobotę czeka nas wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Całkowite zaćmienie Księżyca. Warto obserwować wschodni horyzont od godziny 20 do 23:13, gdy wyłoni się nasz naturalny satelita. Niemal przez 103 minuty księżycowa tarcza przybierze postać brunatną, ciemnoczerwoną barwę.
Najbardziej widowiskowa część zaćmienia rozpocznie się o godzinie 21:30 czasu polskiego. Będzie to najbardziej efektowne zjawisko z księżycem w bieżącym stuleciu, natomiast na kolejne przyjdzie nam poczekać aż do 2123 roku w naszej części Europy. Szczytowa faza potrwa aż 103 minuty. Zaćmienie warto obserwować poza obszarem miejskim z dala od sztucznego oświetlenia.
Prognozy modeli numerycznych na okres zaćmienia są łaskawe. Prognozuje się niewielkie zachmurzenie chmurami piętra niskiego, w pierwszej części nocy może pojawić się nieco więcej chmur wysokich średnich. Niebo przykryte chmurami być tylko w 1/8, bądź 2/8 oktanta. Zachmurzenie zatem będzie małe, zatem nie powinno utrudnić one obserwacji tego spektakularnego zjawiska. Temperatura wyniesie od 17°C do 20°C. Wiatr niemalże ucichnie. Prędkość w porywach maksymalnie do 15 km/h, natomiast stała w okolicach 5 km/h.
Weekend zapowiada się przyjemny i gorący. Pozostaniemy w obszarze lekko obniżonego ciśnienia związanego z niżem znad Morza Czarnego, w bardzo ciepłej masie powietrza.
Termometry pokażą w sobotę od 27°C do 31°C. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego. Głównie pietra niskiego i wysokiego. Istnieje ryzyko wystąpienia opadów i lokalnych burz. Zwłaszcza w południowej części województwa lubelskiego. Nie powinny być one jednak groźne, dominować mają na ogół pojedyncze chmury burzowe, przynoszące silniejsze opady deszczu.
W niedzielę dalej upalnie z temperaturami na poziomie od 28°C do 30°C. Na przeważającym obszarze regionu mogą pojawić się burze, miejscami o dużym natężeniu, ale o tym dopiero bliżej omawianego dnia.
Przyszły tydzień zapowiada się gorący z temperaturami dochodzącymi do 30°C a miejscami przekraczającymi tą wartość. Ciepły zapowiada się również początek sierpnia. Należy mieć jednak na uwadze możliwość lokalnych burz. Radykalnego ochłodzenie nie widać przynajmniej do 1 połowy przyszłego miesiąca.
Dla poszczególnych obszarów pogodę możecie sprawdzić, klikając w interesujący w Was punkt.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ.
https://fanipogody.pl/burza-
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC