W piątek na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze. Lokalnie spaść może grad, silniej powieje

Dzisiaj Polska pozostaje pod wpływem niżu z centrum nad Obwodem Kaliningradzkim. Omawiany ośrodek baryczny zdecydowanie lepiej widoczny jest w środkowych i górnych warstwach troposfery i wyrażony jest jako charakterystyczna kropla chłodu. Z północnego-zachodu napływa dość chłodne, ale chwiejne powietrze polarno-morskie, co w połączeniu z dzienną operacją słoneczną doprowadzi do rozwoju konwekcji wewnątrzmasowej.

Modele numeryczne prognozują umiarkowaną niestabilność powietrza, co w połączeniu z nieco większymi pionowymi uskokami wiatru do 15 m/s prowadzić ma do rozwoju burz. Mogą to być zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też nieco większe struktury multikomórkowe.

Największa intensywność zjawisk burzowych oczekiwana jest w północnych powiatach województwa lubelskiego. Tam chwiejność masy będzie największa wraz z pionowymi uskokami wiatru, co sprzyjać ma lepiej zorganizowanej konwekcji. Możliwe multikomórki burzowe.

Nie oznacza to jednak, że w innych częściach regionu nie spodziewamy się burz. Możliwe są one na przeważającym obszarze Lubelszczyzny, ale to właśnie w północnej części regionu mają być najsilniejsze i ma być ich najwięcej.

Pierwsze burze mogą powstać już przedpołudniem, ale Intensyfikacja konwekcji nastąpi popołudniu. Spodziewane są opady gradu o średnicy od 1 cm do 2 cm, jak i też silniejszy wiatr do 70 km/h. Duża chwiejność w dolnej części warstwy granicznej, w połączeniu z dzienną operacją słoneczną może prowadzić do powstawania lejków kondensacyjnych. Zwłaszcza w północnej części województwa. Oczekiwane są opady deszczu, których wysokość może osiągnąć od 10 mm do 25 mm. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz.

Stopniowo konwekcja zacznie tracić pod wieczór, ale pojedyncze burze mogą utrzymać się do pierwszej części nocy.

W weekend temperatura wyniesie od 22°C do 24°C. Nie zabraknie opadów atmosferycznych i lokalnych burz.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa