W piątek nad Polską pojawią się burze. Lokalnie mogą mieć gwałtowny charakter

Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem niżu górnego ulokowanego na pograniczu Białorusi – Polski i Obwodu Kalinigradzkiego. Widoczny jest on jako charakterystyczna kropla chłodu. Do naszej części Europy docierać będzie w dalszym ciągu niestabilne powietrze polarno-morskie.

Dzisiaj burze ponownie tworzyć mają się w środowisku nieco bardziej nasilonych pionowych uskoków wiatru do 15 m/s. Chwiejność wyniesie od 400 J/kg do 1000 J/kg. W takich warunkach tworzyć mają się większe komórki burzowe, które mogą przekształcać się w nieco większe struktury multikomórkowe. Duża wodność atmosfery, dochodząca lokalnie do 38 mm sprzyjać ma ulewnym opadom deszczu, Prawdopodobne są opady gradu o średnicy do 2 cm, jak i też porywy wiatru do 85 km/h. Duża akumulacji wilgoci w dolnej warstwie granicznej sprzyjać może pojawianiu się lejków kondensacyjnych. Istnieje marginalne ryzyko trąby niezwiązanej z mezocyklonem.  W piątkowych warunkach może powstać także kilka przypadków burz zawierających mezocyklon, czyli superkomórek burzowych.

Pierwsze burze powinny powstać już w pierwszej części dnia, ale intensyfikacja procesów konwekcyjnych nastąpi popołudniu. Konwekcja zacznie stopniowo tracić intensywność pod wieczór.

Najsilniejszych burz spodziewamy się na północnym-wschodzie kraju, natomiast nieco słabszych na południu, zachodzie i cz. wschodzie.

Prognoza IMGW-PIB na dzisiejszy dzień

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

 

 

 

 

 

 

 

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ