Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem niżu górnego ulokowanego na pograniczu Białorusi – Polski i Obwodu Kalinigradzkiego. Widoczny jest on jako charakterystyczna kropla chłodu. Do naszej części Europy docierać będzie w dalszym ciągu niestabilne powietrze polarno-morskie.
Dzisiaj burze ponownie tworzyć mają się w środowisku nieco bardziej nasilonych pionowych uskoków wiatru do 15 m/s. Chwiejność wyniesie od 400 J/kg do 1000 J/kg. W takich warunkach tworzyć mają się większe komórki burzowe, które mogą przekształcać się w nieco większe struktury multikomórkowe. Duża wodność atmosfery, dochodząca lokalnie do 38 mm sprzyjać ma ulewnym opadom deszczu, Prawdopodobne są opady gradu o średnicy do 2 cm, jak i też porywy wiatru do 85 km/h. Duża akumulacji wilgoci w dolnej warstwie granicznej sprzyjać może pojawianiu się lejków kondensacyjnych. Istnieje marginalne ryzyko trąby niezwiązanej z mezocyklonem. W piątkowych warunkach może powstać także kilka przypadków burz zawierających mezocyklon, czyli superkomórek burzowych.
Pierwsze burze powinny powstać już w pierwszej części dnia, ale intensyfikacja procesów konwekcyjnych nastąpi popołudniu. Konwekcja zacznie stopniowo tracić intensywność pod wieczór.
Najsilniejszych burz spodziewamy się na północnym-wschodzie kraju, natomiast nieco słabszych na południu, zachodzie i cz. wschodzie.
Prognoza IMGW-PIB na dzisiejszy dzień
Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC