W Polsce ładnie, silne burze na wschodzie

Dzisiejszy dzień przyniesie piękną, słoneczną aurę na terenie większości regionów Polski. Popada tylko lokalnie na zachodzie, południu i północy Polski. Problemem jest niska temperatura (13-14 stopni w najcieplejszym momencie dnia) i dość mocny wiatr z kierunków północnych.

Na wschód od Polski rozpościera się strefa falującego frontu atmosferycznego. Dalej na wschód zalega gorące powietrze zwrotnikowe. I to właśnie w tej strefie, blisko oddziaływania frontu atmosferycznego dojdzie do rozwoju gwałtownych, miejscami bardzo gwałtownych zjawisk burzowych.

Tak to widzi organizacja ESTOFEX, od lat zajmująca się prognozowaniem groźnych zjawisk burzowych na terenie Europy. Silne burze prognozowane są na Ukrainie, w Mołdawii, wschodzie Białorusi i części Rosji. Już jutro spodziewajmy się wysypu filmów od wschodnich sąsiadów. Tam, gdy dochodzi już do głębokiej konwekcji, często burzom towarzyszą groźne zjawiska meteorologiczne, jak trąby powietrzne, czy downbursty. Miejmy jednak nadzieję, że obędzie się bez większych szkód i ofiar.