Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

W polskich górach sypnęło śniegiem, leży kilka centymetrów białego puchu. Niecodzienny widok w naszym krajuPolska od piątku znajduje się w północno-zachodnim przepływie mas powietrza. Napłynęła do nas dużo chłodniejsze powietrze, na skutek przejścia frontu chłodnego z północnego-zachodu na południowy-wschód kraju. Nasza część Europy znalazła się pomiędzy dobrze zbudowanym wyżem „DARYL” z centrum w okolicach Wysp Brytyjskich a niżem znad Skandynawii, taki rozkład ciśnienia sprzyja niskim temperaturom jak na czerwiec i licznym opadom przelotnym, ale także burzowym wewnątrzmasowym.

Nisko położona izoterma zero sprzyjała w ostatnich kilkunastu godzinach konwekcyjnym opadom śniegu. W szczytowych partiach polskich Tatr temperatura jest nawet poniżej zera.

„Powyżej górnej granicy lasu na szlakach w Tatrach Wysokich po północnej stronie grani, w żlebach i w kotłach są płaty twardego śniegu. Dotyczy to szlaku na Rysy, na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Żlebu Kulczyńskiego oraz szlaku na Zawrat i na Kozią Przełęcz od strony Hali Gąsienicowej. Do pokonywania takich miejsc potrzebny jest sprzęt zimowy (raki i czekan). Powyżej 1500 m n.p.m. szlaki mogą być oblodzone i pokryte cienką warstwą śniegu. Niski pułap chmur ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie.” – można przeczytać w dzisiejszym komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Opublikowany przez Grzegorza Zawiślaka – Polisha Storm Chaser Sobota, 23 czerwca 2018

Opublikowany przez Grzegorza Zawiślaka – Polisha Storm Chaser Sobota, 23 czerwca 2018

Zima w Tatrach, 23.06.2018

Lato, lato wszędzie…❄☃Tatry, 23.06.2018 r.Film: Dušan Kolcun

Opublikowany przez Tatromaniak Sobota, 23 czerwca 2018

Opublikowany przez Tatromaniak Sobota, 23 czerwca 2018

Opublikowany przez Tatromaniak Sobota, 23 czerwca 2018

Opublikowany przez Tatromaniak Sobota, 23 czerwca 2018

Śnieg także w Tatrach! Ktoś tęsknił? :D❄☃❄☃❄fot. Zbojnícka chata

Opublikowany przez Tatromaniak Piątek, 22 czerwca 2018

(ilustracyjne. pixabay.com)

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz