Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

W poniedziałek gwałtowne burze nie opuszczają Polski. Miejscami może spaść duży grad, wystąpią zalania i silny wiatr


Dzisiaj Polska znajduje się pomiędzy rozległym układem wysokiego ciśnienia z centrum nad Rosją a niżem ulokowanym ulokowanym nad Bałkanami. Szczególnie ten drugi ośrodek niżowy kształtować ma pogodę w południowej i częściowo wschodniej części kraju. Z południowego-wschodu i wschodu kontynentu napływać ma bardzo ciepłe i wilgotne powietrze. Prognozowany jest rozwój burz, które szczególnie groźne będą na południu Polski.

Modele numeryczne prognozują największą energię dostępną drogą konwekcji w południowej części kraju, tam niestabilność powietrza wyniesie od 600 J/kg do 1700 J/kg. Analiza natężenia pola wiatru wskazuje na istnienie słabego przepływu mas powietrza na poszczególnych poziomach izobarycznych, zwłaszcza w środkowej troposferze. Pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km na ogół nie przekroczą 10 m/s, wystąpi miejscami nieco silniejszy skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem do 100 m2/s2, co doprowadzić może do wystąpienia burz superkomórkowych.

W dzisiejszych warunkach faworyzowany jest rozwój zarówno pojedynczych komórek burzowych nie wykazujących cech superkomórek o charakterze pulsacyjnym, struktur wielokomórkowych na ogół o słabym stopniu zorganizowania w formie niewielkich klastrów burzowych.

Podwyższona skrętność wiatru w dolnych trzech kilometrach troposfery doprowadzić do może do powstania 1-2 przypadków superkomórek burzowych, na ogół z dość płytkimi mezocyklonami.

Podczas burz możliwe są opady deszczu od 15 mm do 35 mm, lokalnie więcej, doprowadzając gdzieniegdzie do podtopień. Podczas przechodzenia burz możliwe silne porywy wiatru do 75 km/h, grad od 1 cm do 3 cm. Pierwsze burze uformują się już koło południa, ale szczytowa aktywność burzowa może zostać osiągnięta popołudniu.

Nieco słabsze burze spodziewane są poza obszarami Polski południowej m.in na południu województwa lubelskiego, w rejonie Roztocza. Tutaj może pojawić się kilka silniejszych burz pulsacyjnych zdolnych do wygenerowania intensywnych opadów deszczu, gradu do 2 cm, silnego wiatru do 70 km/h. Ich inicjacja spodziewana jest na drugą część dnia, ale najsilniejsze strefy zbieżności na tym obszarze prognozowane są pod wieczór i w pierwszej części nocy. Niewykluczone, że uformuje się struktura wielokomórkowa. Ruch burz odbywać ma się na ogół z południowego-zachodu na północny-wschód.

Miejscami burze utrzymają się po zachodzie słońca przy czym potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk będzie spadał.

Prognozowany obszar burz według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska w dniu 3.09.2018 r. od 8 rano do 4.09.2018 r. do 8 czasu lokalnego

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ