W poniedziałek na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze. Lokalnie możliwy grad

W poniedziałek Polska znajduje się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia z centrum nad Rosją a niżem znad Bałkanów. Z południowego-wschodu napływa bardzo ciepłe, ale także zasobne w wilgoć powietrze.

Dzisiaj termometry pokażą od 25°C do 28°C.

Modele numeryczne prognozują wystąpienie umiarkowanej niestabilności powietrza z tego powodu na lokalnych strefach zbieżności niewykluczone są burze.

Największe ryzyko burz będzie na Roztoczu, gdzie modele sugerują występowanie silniejszych obszarów wznoszenia powietrza. Istotna może okazać się także orografia terenu.

Przeważnie tworzyć będą się pojedyncze komórki burzowe o charakterze pulsacyjnym, miejscami również struktury wielokomórkowe.

Praktycznie w całej południowej i częściowo wschodniej części woj. lubelskiego spodziewane są zjawiska burzowe.

Rozwój pierwszych chmur burzowych może mieć miejsce koło południa. Jednak zdecydowanie silniejsze wspomaganie procesów konwekcyjnych powinno wystąpić późnym popołudniem i pod wieczór.

Burzom towarzyszyć mogą opady deszczu o wysokości od 10 mm do 20 mm, gradu od 1 cm do 2 cm i silniejszego wiatru do 70 km/h.

Lokalnie burzowa aura utrzyma się po zachodzie słońca. Zwłaszcza w południowej i wschodniej części regionu. Burze prawdopodobnie pojawią się także pod wieczór w centralnej części. Miejscami grzmieć może do późnych godzin nocnych.

Bieżące położenie burz pod adresem poniżej.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa