W poniedziałek na obszarze województwa lubelskiego powstaną burze termiczne. Lokalnie będą gwałtowne

W poniedziałek Polska znajdzie się pomiędzy klinem wyżu znad Azorów a rozległym obszarem obniżonego ciśnienia z płytki ośrodkami ulokowanymi nad Bałkanami i Ukrainą, w ciepłym i dość wilgotnym powietrzu polarnym. Termometry pokażą od 24°C do 28°C w najcieplejszym momencie dnia. W kolejnych dniach utrzyma się zbliżona temperatura, niewykluczone, że zostanie przekroczone 30.°C
Modele numeryczne sugerują, ze w poniedziałek nad regionem zalegać będzie chwiejna masa powietrza, co w połączeniu z lokalnymi strefami zbieżności wiatru prowadzić ma do powstawania burz wewnątrzmasowych.
 
Inicjacja pierwszych chmur burzowych spodziewana jest około godziny 12, ale to właśnie na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność konwekcyjna.
 
Przeważać maja pojedyncze komórki burzowe, które od 15 minut do godziny charakteryzować maja się dużą aktywnością. Niewykluczone są południkowe ułożone, wolno poruszające się jedna za drugą strefy komórek burzowych, tworząc tzw. system training storms.
 
Podstawowym zagrożeniem poniedziałkowych burz będą ulewne opady deszczu. Sprzyjać ma im duża wodność atmosfery i niska prędkość przemieszczania. Prawdopodobne są duże sumy opadów od 15 mm do 40 mm, lokalnie prowadząc do podtopień. Komórki przemieszczać mają się powoli z północy na południe.
 
Potencjał wiatrowy będzie w znacznym stopniu ograniczony, porywy wiatru mogą jednak lokalnie osiągać 70 km/h. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe zdolne będą także do generowania większej ilości wyładowań atmosferycznych.
 
Oprócz ulewnych opadów deszczu spodziewamy się także opadow gradu o średnicy od 1 cm do maksymalnie 2 cm, w przypadku pojawienia się silnej burzy pulsacyjnej może zostać osiągnięta graniczna wartość.
 
Trudno wyodrębnić szczególnie zagrożone obszary województwa lubelskiego. Chmury burzowe pojawią się wszędzie tam, gdzie wystąpią lokalne strefy konwergencji wiatru. Burze termiczne rozwijające się wewnątrzmasy, są specyficznym typem konwekcji, dlatego w przypadku panujących warunków w troposferze jak w poniedziałek nie da się wskazać prawdopodobnej lokalizacji chmur burzowych co do powiatu. W ciągu dnia pozostaje tylko obserwować niebo, bieżące zobrazowania radarowe i satelitarne oraz detektory wyładowań. 
W kolejnych dniach prognozowane są następne burze termiczne, pojawiające się już w pierwszej części dnia, zanikające dopiero pod wieczór, bądź w pierwszej części nocy. Wkrótce więcej informacji.
 
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ