W poniedziałek na obszarze województwa lubelskiego znów możliwe burze. Będzie jednak spokojniej niż w niedzielę

W poniedziałek Polska pozostaje w słabogradientowym polu ciśnienia. Na obszar województwa lubelskiego napływa gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Swój wpływ na niemal wszystkich poziomach troposfery niż znad Morza Czarnego. Burze mogą zacząć formować się od pierwszej części dnia, ale to właśnie na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność konwekcyjna. Termometry pokażą dzisiaj od 28°C do 31°C w cieniu.

Nadal na wszystkich poziomach troposfery obserwowany jest niewielki przepływ mas powietrza, który sprzyjać ma powstawaniu pojedynczych komórek burzowych, bądź słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych.

Obecność płytkiej zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem czarnomorskim sprzyjać ma formowaniu się zbieżności wiatru, dlatego nie wyklucza się burz.

Szczególnie duże ryzyko zjawisk burzowych będzie w południowej i wschodniej części województwa lubelskiego, tutaj bliskość układu niskiego ciśnienia znad Morza Czarnego sprzyjać ma inicjacji s chmur burzowych. Na ogół będą to pojedyncze chmury Cb, jakich podstawowym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, prowadzące do lokalnych, wysokość opadu może sięgnąć od 10 mm do 35 mm. Suche warstwy powietrza, zwłaszcza na zachód od tej strefy mogą powodować występowania silnych prądów zstępujących do 80 km/h. Prawdopodobne są opady gradu o średnicy do 2 cm.

Niewykluczone, że powstaną także słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Średni czas życia pojedynczej komórki wyniesie od 15 minut do godziny. Obok jednej wygasającej struktury burzowej mogą powstawać kolejne. Burz oprócz wymienionych obszarów, nie wyklucza się na pozostałym obszarze województwa lubelskiego.

Pierwsze chmury burzowe mogą uformować się już w pierwszej części dnia, ale to właśnie na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność konwekcyjna. Burze lokalnie utrzymywać mogą się po zachodzie słońca.

Względem niedzielnego dnia stopień organizacji burz powinien być niższy, ale nie można wykluczyć lokalnych szkód.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania radarowe, detektory wyładowań i zdjęcia satelitarne.

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/