W poniedziałek nad Polską możliwe kolejne burze. Lokalnie spadnie grad i krupa śnieżna

Jeszcze w poniedziałek na południu Polski możliwe są burze. Od jutra duża poprawa pogody, ale zacznie bardzo silnie wiać.

W poniedziałek nad Europejskim Obszarem Synoptycznym tworzy się układ, który zapewni nam w kolejnych dniach napływ bardzo ciepłego powietrza. Najpierw z południowego wschodu, następnie z południa. Nad naszym krajem wypełniać będzie się niż, który zdecydowanie lepiej widoczny jest w środkowych warstwach troposfery pod postacią bańki chłodu. Na południu i południowym wschodzie kraju zaznaczy się zatoka niżu znad Atlantyku, dodatkowo klin wyżu znad Rosji zacznie nasuwać się coraz bardziej w głąb kraju od wschodu.

Prognozowana jest dziś niewielka chwiejność termodynamiczna od 200 J/kg do 500 J/kg, jaka wystąpi dzięki stromemu gradientowi temperatury dolną a środkową troposferą. Prognozowane jest słabe i umiarkowane ścinanie wiatru. Prognozowane są opady deszczu, jak i też krupy śnieżnej i drobnego gradu, mając na uwadze nisko położoną izotermę zero. Niewykluczone są także kolejne wyładowania atmosferyczne. Komórkom konwekcyjnym towarzyszyć może silniejszy wiatr do 70 km/h. W godzinach popołudniowych opady i burze ograniczą swój zasięg do rejonów podgórskich i górskich Polski południowej, natomiast dopiero w godzinach wieczornych prognozowany jest zanik zjawisk o pochodzeniu konwekcyjnym.

Prognoza organizacji ESTOFEX na dzień 22.04.2019 r. od 6 UTC do 23 kwietnia 6 UTC

Stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska prognozuje nieco większy obszar burz

Bieżące położenie burz i opadów poniżej

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/