W poniedziałek nad Polską powstaną burze. Spadnie grad, możliwe silne ulewy i wiatr

W poniedziałek zachodnie dzielnice Polski znajdują się pod wpływem słabego klina wyżu znad Atlantyku. Na południu kraju zaznaczy się obszar obniżonego ciśnienia. Jesteśmy w masie powietrza polarno-morskiego. Na przeważającym obszarze termometry pokażą od 24°C do 29°C.

Warunki występujące dzisiaj w troposferze doprowadzą do powstania zjawisk burzowych. Szczególnie aktywne mogą być w południowych dzielnicach Polski.

Spodziewany jest rozwój pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych multikomórek burzowych o słabym stopniu zorganizowania.

Powolny ruch ośrodków sprzyjać ma lokalnie dużym sumom opadów. Prawdopobne sumy od 10 mm do 30 mm. Oprócz tego spodziewamy się opadów drobnego gradu od 1 cm do 2 cm, jak i też wiatru do 70 km/h.

Pierwsze burze mogą rozwinąć się już w pierwszej części dnia, ale szczególna Intensyfikacja procesów o charakterze konwekcyjnym nastąpi popołudniu, gdy niestabilność będzie największa, a procesy wspomagające konwekcje najsilniejsze.

Zjawiska burzowe zaczną stopniowo zanikać pod wieczór, natomiast całkowicie ustaną do pierwszej części nocy. Szczególnie dużo burz może pojawić się na obszarach górskich i podgórskich.

Prognozowany zasięg burz w poniedziałek na obszarze Polski według IMGW-PIB.

 

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa