W poniedziałek nad Polską znów pojawią się burze. Lokalnie spadnie grad, wystąpią ulewy

Dzisiaj pogodę w Polsce kształtuje płytki układ niskiego ciśnienia z centrum nad Litwą i Łotwą. Jego zatoka obejmuje północno-wschodnie dzielnice. Reszta kraju dostaje się w zasięg wyżu z okolic Wysp Brytyjskich. Znajdujemy się w masie arktycznej przetransformowanej, w północno, północno-zachodnim przepływie mas powietrza. Następować ma wymiana masy powietrza na polarno-morskie. Z północy w głąb kraju przemieszczać ma się zatoka niskiego ciśnienia.

W poniedziałek podobnie jak w niedzielę nad Polską rozwiną się burze. W wielu miejscach spadnie grad, wystąpią ulewy i silniejszy wiatr do 70 km/h. Praktycznie w całym kraju przewiduje się wystąpienie zjawisk konwekcyjnych. Jedynie na północnym-zachodzie potencjał do rozwoju konwekcji będzie ograniczony ze względu na obecność suchszych warstw powietrza.

Przewiduje się powstanie zarówno pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych pasm konwekcyjnych składających się z kilku komórek. Obszar zagrożony dzisiejszymi burzami, najgroźniej będzie w żółtym obszarze. Pierwsze z nich powinny powstać już w pierwszej połowie dnia, ale intensyfikacja konwekcji przypadnie na godziny popołudniowe. Konwekcja zacznie tracić na intensywności pod wieczór.

IMGW-PIB prognoza burzowa na dzisiejszy dzień

 

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ