W sobotę kolejne burze pojawią się na obszarze województwa lubelskiego. Będą jednak słabsze niż piątkowe

Piątkowa doba przyniosła bardzo silne burze na obszarze województwa lubelskiego. W sobotę aktywność burzowa będzie mniejsza, ale nie można wykluczyć intensywnych opadów deszczu, gradu i silniejszego wiatru.

W pierwszy dzień weekendu wschodnia połowa skraju zostaje pod wpływem niżu o imieniu „ORIANA” ulokowanego nad północną Skandynawią. Z zachodu na wschód przemieszcza się pofalowany front chłodny, na którym doszło do powstania płytkiego niżu. Jesteśmy w nieco cieplejszym i bardziej chwiejnym powietrzu. Tuż za frontem rozbudowuje się wyż, przynosząc stabilizację pogody. Temperatura wyniesie dziś od 20°C do 24°C.

Modele numeryczne sugerują, że już od pierwszej części dnia powstawać mają chmury burzowe. Zdolne do przynoszenia ulewnych opadów deszczu, gradu do 2 cm i wiatru do 70 km/h.

Tworzyć będą się zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też bardziej zorganizowane struktury wielokomórkowe. Lokalnie możliwe superkomórki burzowe.

Ruch ośrodków burzowych odbywa się z południowego-zachodu na północny-wschód. Z nieco większą prędkością niż wczoraj, ale lokalnie zwłaszcza w obniżeniach terenu może wystąpić większa akumulacja opadów, prowadząc do podtopień.

Największa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta we wschodniej i południowej części regionu. Tutaj strefa pofalowanego frontu atmosferycznego oddziaływać ma najdłużej, zwłaszcza w pierwszym obszarze.

Burze powinny zanikać w drugiej części, ale miejscami grzmieć może do wieczora. Aktywność burzowa będzie jednak mniejsza niż w piątek.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ POD ADRESEM PONIŻEJ.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa