Piątkowa doba przyniosła bardzo silne burze na obszarze województwa lubelskiego. W sobotę aktywność burzowa będzie mniejsza, ale nie można wykluczyć intensywnych opadów deszczu, gradu i silniejszego wiatru.
W pierwszy dzień weekendu wschodnia połowa skraju zostaje pod wpływem niżu o imieniu „ORIANA” ulokowanego nad północną Skandynawią. Z zachodu na wschód przemieszcza się pofalowany front chłodny, na którym doszło do powstania płytkiego niżu. Jesteśmy w nieco cieplejszym i bardziej chwiejnym powietrzu. Tuż za frontem rozbudowuje się wyż, przynosząc stabilizację pogody. Temperatura wyniesie dziś od 20°C do 24°C.
Modele numeryczne sugerują, że już od pierwszej części dnia powstawać mają chmury burzowe. Zdolne do przynoszenia ulewnych opadów deszczu, gradu do 2 cm i wiatru do 70 km/h.
Tworzyć będą się zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też bardziej zorganizowane struktury wielokomórkowe. Lokalnie możliwe superkomórki burzowe.
Ruch ośrodków burzowych odbywa się z południowego-zachodu na północny-wschód. Z nieco większą prędkością niż wczoraj, ale lokalnie zwłaszcza w obniżeniach terenu może wystąpić większa akumulacja opadów, prowadząc do podtopień.
Największa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta we wschodniej i południowej części regionu. Tutaj strefa pofalowanego frontu atmosferycznego oddziaływać ma najdłużej, zwłaszcza w pierwszym obszarze.
Burze powinny zanikać w drugiej części, ale miejscami grzmieć może do wieczora. Aktywność burzowa będzie jednak mniejsza niż w piątek.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ POD ADRESEM PONIŻEJ.
Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC