W sobotę na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze. Lokalnie silniej popada, prawdopodobny grad

W sobotę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem z okolic Wysp Brytyjskich a niżem znad wschodniej części Europy. Przeważający obszar kraju obejmie klin wyżu znad zachodniej Europy. Jedynie wschodnie i północne dzielnice pozostaną w obszarze obniżonego ciśnienia.

Nad naszym regionem zalega masa powietrza polarno-morskiego napływająca z okolic Morza Północnego. Charakteryzować ma się pewną niestabilnością, dlatego nie można wykluczyć zjawisk burzowych.

Modele numeryczne sugerują, że w godzinach popołudniowych, bądź późno popołudniowych nad regionem pojawią się burze. Możliwe są opady deszczu do 15 mm, jak i też silniejszy wiatr do 70 km/h oraz drobny grad do 2 cm.

Przepływ mas powietrza będzie niewielki, zatem prędkość przemieszczania się chmur burzowych będzie niewielka. Najprawdopodobniej najpierw zjawiska burzowe pojawią się w północno-zachodniej, północnej części województwa lubelskiego. W kolejnych godzinach przemieszczać mają się w głąb regionu.

Na ogół będą to pojedyncze komórki burzowe, chociaż nie można wykluczyć słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych.

Zjawiska burzowe mogą utrzymać się do pierwszej, bądź drugiej części nocy z soboty na niedzielę. Następnie powinny zaniknąć. Termometry w regionie pokażą dziś od 22°C do 25°C. Na ogół pogodnie, w drugiej części dnia i pod wieczór lokalnie duże do całkowitego.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa

Dodaj komentarz