W sobotę nad Polską rozwiną się burze. Możliwe liczne zjawiska microburst

Dzisiaj Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. W bardzo ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarno-morskiego. Na przeważającym obszarze kraju termometry pokażą ponad 30°C. W wielu miejscach rozwiną się burze na lokalnych strefach zbieżności wiatru, których głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień, miejscami wystąpią silne porywy wiatru do 80 km/h – 90 km/h w związku z obecnością suchych warstw powietrza powyżej planetarnej warstwy granicznej.

Powietrze zalegające od kilku dnia nad Polską będzie w sobotę wilgotne. Prognozowana jest wysoka wodność atmosfery. W wielu miejscach przekroczy 30 mm a lokalnie nawet ponad 40 mm. Przepływ mas powietrza ma być niewielki na wszystkich poziomach troposfery, dlatego pionowe uskoki wiatru wyniosą poniżej 10 m/s na wszystkich istotnych poziomach troposfery.

Dzisiejsze warunki sprzyjać mają powstawaniu konwekcji wewnątrzmasowej, formującej się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Energia dostępna drogą konwekcji wyniesie przeważnie od 1000 J/kg do 2000 J/kg. Zwłaszcza duże nagromadzenie chwiejności ma być w planetarnej warstwie granicznej. Powyżej omawianego poziomu uwidacznia się obecność licznych niedosytów wilgoci, co faworyzować ma wystąpienie gwałtownych prądów zstępujących (zjawisko microburst). Duża wodność atmosfery sprzyjać ma ulewnym opadom deszczu, miejscami prowadząc do podtopień. Mogą zostać osiągnięte opady o wysokości od 20 mm do 45 mm. Formować mają się przeważnie pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w słabo zorganizowane klastry burzowe.

Prawdopodobne są także opady gradu o średnicy od 1 cm do 2 cm, Konwekcja zacznie formować się już od pierwszej części dnia, ale to na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność konwekcja. Lokalnie burze utrzymają się po zachodzie słońca. Szczególnie liczne i groźne spodziewane są na obszarze Mazowsza, Podlasia oraz Warmii i Mazur, tam konwekcja może mieć największy potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk. Najmniej prawdopodobne są burze na zachodzie kraju, gdzie występować mają liczne suche warstwy bez wyraźnych mechanizmów wspomagających konwekcje, lokalnie mogą uformować się na tym obszarze pojedyncze komórki pulsacyjne, których podstawowym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 80 km/h – 90 km/h.

Spodziewany obszar burz według IMGW-PIB na sobotę

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa