Dzisiaj przeważający obszar Polski znajduje się już w chłodniejszym powietrzu polarno-morskim napływającym z północnego-zachodu. W strefie rozbudowującego się od zachodu wyżu znad Niemiec. Nad dzielnicami cz. centralnymi, wschodnimi oraz południowymi wpływ na pogodę ma pofalowany front atmosferyczny, na którym doszło do rozwoju płytkiego niżu, na tym obszarze zalega jeszcze cieplejsze i bardziej niestabilne powietrze. Na północnym-zachodzie nasuwa się górna zatoka niżowa, co wraz z dzienną insolacją doprowadzi do wystąpienia dużego pionowego gradientu temperatury i rozwoju chmur burzowych.
Pas podwyższonej niestabilności powietrza ma szczególnie zaznaczać we wschodniej połowie kraju. Tutaj chwiejność termodynamiczna może przekroczyć 1000 J/kg. Względem ostatnich dni występuje nieco większy przepływ mas powietrza, co sprzyja łączeniu się burz w bardziej trwałe struktury konwekcyjne, zaobserwowane jest większe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km. Nieco większa skrętność wiatru skutkować może pojawieniem się burz superkomórkowych.
Możliwe są z dzisiejszych burz silne opady deszczu, lokalnie grad do 2 cm i silny wiatr do 70 km/h. Burze powstać mogą już w pierwszej części dnia, ale powinny zaniknąć późnym popołudniem i pod wieczór.
Na północnym-zachodzie zaznaczy się górna zatoka niżowa w środkowej troposferze. Na skutek dziennej operacji słonecznej i napływu powietrza polarno-morskiego o znacznej wilgotności dojdzie do wystąpienia niestabilności. Miejscami burze przybiorą formę pojedynczych komórek i pasm konwekcyjnych. Zaczną rozwijać się już koło południa, stopniowo zanikać wieczorem.
Prognoza burzowa IMGW-PIB na dzisiejszy dzień 11.08.2018 r. do godziny 20
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC