W środę gwałtowne burze wystąpią na obszarze województwa lubelskiego. Lokalnie mogą powodować szkody

Dzisiaj Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia. W bardzo ciepłej i upalnej masie powietrza zwrotnikowego. Zapowiada się kolejny burzowy dzień na obszarze województwa lubelskiego. Termometry pokażą od 29°C do 31°C w najcieplejszym momencie dnia. Na strefach zbieżności wiatru dojdzie do powstania burz, które lokalnie będą gwałtowne. 

Tak jak w poprzednich dniach na wszystkich poziomach troposfery obserwuje się występowanie słabego przepływu mas powietrza, co sprzyjać będzie formowaniu pojedynczych, pulsacyjnych komórek burzowych, jak i też lokalnie wzdłuż stref zbieżności klastrów wielokomórkowych.
Podstawowymi zagrożeniami dzisiejszych burz będą m.in ulewne opady deszczu. Wysokość opadu sięgnąć może od 10 mm do 40 mm, prowadząc do podtopień. Groźny może być także wiatr, obecność suchych warstw powietrza na różnych poziomach troposfery sprzyjać może schodzeniu silnych prądów zstępujących z chmur burzowych powodujących lokalne szkody. Porywy wiatru osiągną w najmocniejszych burzach od 60 km/h do 95 km/h. Możliwe opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm.
Oprócz tego najlepiej wypiętrzone chmury burzowe charakteryzować mają się zwiększoną aktywnością ze strony wyładowań atmosferycznych.
Środowe burzowo powoli przemieszczać mają się ze wschodu na wschód pod koniec dnia z północnego-wschodu na południowy-zachód.
Czynnikiem wpływającym na rozwój dzisiejszych burz będą linie zbieżności wiatru. Obserwując jednak sytuacje od kilku dni, można przypuszczać, że powstawanie kolejnych chmur Cb powodować mogą też pojedyncze komórki burzowe, bądź większe struktury konwekcyjne w jej obrębie na skutek zejścia chłodniejszego powietrza.
Słabe warunki kinematyczne powodować będą powstawanie na ogół pojedynczych, pulsacyjnych komórek burzowych. Trwałość ich wyniesie od 15 minut do godziny. Zdolne będą wtedy do generowania niebezpiecznych zjawisk towarzyszących. Miejscami formować będą się klastry burzowe w formie liniowej.
Pierwsze burze powstać powinny już w pierwszej części dnia, ale dopiero na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność burzowa, gdy wystąpi największa niestabilność powietrza, w połączeniu ze strefami zbieżności wiatru. Ciężko określić dokładny obszar wystąpienia burz, mając jednak na uwadze zaleganie chwiejnego powietrza nad całym regionem konwekcji burzowej spodziewamy się niemal w każdej części województwa lubelskiego.
Burze utrzymają się także lokalnie po zachodzie słońca, potencjał do przynoszenia groźnych zjawisk będzie spadał a głównym zagrożeniem pozostaną intensywne opady deszczu. W początkowej fazie możliwy drobny grad i silniejszy wiatr do 70 km/h. Burzowa aura miejscami utrzyma się nawet do godzin rannych w czwartek.
BIEŻĄCA SYTUACJA BURZOWA POD ADRESEM PONIŻEJ.