W środę na obszarze województwa lubelskiego wystąpią burze. Miejscami będą gwałtowne

Dzisiaj wschodnia połowa kraju znajduje się pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia, w której ulokowane są płytkie niże znajdujące się m.in nad Bałkanami i Morzem Czarnym. Znad tego akwenu napływać ma coraz cieplejsze i bardziej niestabilne powietrze, które w połączeniu z procesami wspomagającymi konwekcje prowadzić ma do wystąpienia burz, lokalnie o dużym natężeniu. Termometry pokażą od 25°C do 28°C w najcieplejszym momencie dnia.

W środę pierwsze burze uformować mogą się już w okolicach godziny 12. Przepływ mas powietrza będzie niewielki, zatem chmury burzowe z małą prędkością przemieszczać mają się na ogół z północy na południe. Szczytowa aktywność konwekcyjna przypadnie na godziny popołudniowe, gdy wystąpi największa niestabilność powietrza i silniejsze obszary konwergencji wiatru.
Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą nie tylko pojedynczym ośrodkom burzowym o charakterze pulsacyjnym, ale także większym, lecz słabo zorganizowanym strukturom multikomórkowym. Niewykluczone są południkowo ułożone strefy komórek burzowych, tworzące tzw. łańcuchy konwekcyjne.
Podstawowym zagrożeniem środowych burz będą ulewne opady deszczu. Wysokość opadu sięgnąć może od 15 mm do 45 mm deszczu, prowadząc do miejscowych podtopień. Zwłaszcza obszarów niżej położonych. Z silnych komórek pulsacyjnych prawdopodobne są także opady gradu o średnicy od 1 cm do 2 cm. Prawdopodobne są również silne porywy wiatru do 80 km/h.
Konwekcja stopniowo zacznie tracić na intensywności pod wieczór, ale mając na uwadze zaleganie chwiejnego sektora powietrza po zachodzie słońca burze mogą formować się do godzin porannych w czwartek. Głównie w formie pojedynczych komórek opadowych, lokalnie burzowych.
W przypadku burz wewnątrzmasowych ciężko wyodrębnić szczególnie zagrożony obszar. Chmury burzowe powstać mogą wszędzie tam, gdzie pojawią się lokalne, sprzyjace warunki, zatem zjawisk konwekcyjnych spodziewamy się na przeważającym obszarze województwa lubelskiego zarówno w ciągu dnia, jak i też w nocy. Jednak po zachodnie słońca potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk będzie szybko spadał. Pozostaną jednak lokalnie silniejsze opady do 15 mm i miejscami nieco więcej wyładowań.
Podobna aura utrzyma się w czwartek, ale o tym wkrótce.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ.