W środę nad Polską pojawią się mocno uwodnione burze. W wielu miejscach mogą powodować zalania

Już w środę w wielu miejscach Polski rozwiną się burze, które miejscami mogą być gwałtowne. Duża wodność atmosfery, miejscami przekraczająca ponad 40 mm sprzyjać ma nawalnym opadom deszczu, co przy relatywnie niskiej prędkości przemieszczania prowadzić może do zalań.

W środę Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem „HALINA” ulokowanym nad zachodnią Rosją i Ukrainą. Znajdziemy się w gorącej masie powietrza, jaka na wysokości izobarycznej 850 hPa osiągnie temperaturę na poziomie od 13°C do 16°C. Zawartość wody w pionowym słupie powietrza, jak na polskie warunki będzie bardzo duża. Wodność atmosfery (PW) wyniesie od 40 mm do 46 mm. Co przy umiarkowanie, dużej niestabilności powietrza do 2000 J/kg skutkować będzie powstawaniu burz.

Burze formować zaczną się na strefach zbieżności wiatru. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe o charakterze pulsacyjnym, ale niewykluczone, że powstaną także słabo zorganizowane struktury multikomórkowe. Prawdopodobny jest klaster burzowy zwłaszcza na obszarze Kujaw, cz. Wielkopolski, jak i też Ziemi Łódzkiej, tam pas podwyższonej niestabilności powietrza pokryje się z nieco większymi pionowymi uskokami wiatru w warstwie 0-6 km do 12 m/s – 15 m/s.

Pierwsze powstaną przedpołudniem, ale to właśnie popołudniu oczekiwana jest intensyfikacja procesów konwekcyjnych. Burze powoli zaczną tracić na intensywności późnym wieczorem, ale mając na uwadze zaleganie chwiejności z uniesienia burze mogą utrzymać się lokalnie nawet do drugiej części nocy ze środy na czwartek.

Komórki burzowe przemieszczać mają się powoli na południe, południowy-zachód. Zgodnie z przepływem sterującym w wyższych partiach troposfery. Spodziewane są intensywne opady deszczu. Wysokość opadu może sięgać od 15 mm do 30 mm, w skrajnych przypadkach nawet 40 mm – 60 mm, co może prowadzić do zalań rozległych obszarów. Niewykluczone jest powstanie kilku burz superkomórkowych, które mogą wygenerować opady gradu o średnicy od 1 cm do 4 cm. Możliwy wiatr do 75 km/h.

Prawdopodobne są opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm, w przypadku burz zawierających mezocyklon pojedyncze przypadki od 4 cm.

Duża chwiejność w dolnej części warstwy granicznej sprzyjać może powstawaniu zalążków trąb powietrznych, bądź też 1-2 trąb lądowych.

Podsumowując, w środę nad Polską pojawią się mocno uwodnione struktury burzowe. Podstawowym zagrożeniem burz w tym dniu będą ulewne opady deszczu, w mniejszym stopniu grad o większej średnicy i wiatr do 75 km/h. Przeważnie przyjmować mają charakter rozproszony, w formie pulsacyjnych ośrodków burzowych.

Zagrożony obszar burzami w środę

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ