We wtorek na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze. Wystąpią silne ulewy, drobny grad i porywisty wiatr

Dzisiaj wschodnie dzielnice kraju znajdują się pod wpływem płytkiej zatoki niskiego ciśnienia ze wschodu kontynentu. Ulokowane są w niej niewielkie niże. W środkowych warstwach troposfery widoczne są jeszcze pozostałości po niżu górnym, jaki obecnie rozmyty ulokowany jest nad Ukrainą. Przebywamy w masie powietrza polarno-morskiego starego, które uległo znacznej transformacji przebywając w naszej części Europy, nabierając nowych cech.

We wtorek nad województwem lubelskim powstawać będą komórki burzowe zdolne do generowania wyładowań atmosferycznych. Formować mogą się także słabo zorganizowane struktury multikomórkowe.

Podstawowym zagrożeniem dzisiejszych burz będą nawalne opady deszczu. Wysokość opadu może sięgnąć od 10 mm do 40 mm, miejscami powodując zalania.

Podczas burz możliwy silniejszy wiatr do 70 km/h i drobny grad do 2 cm.

Trudno wyodrębnić szczególnie zagrożony obszar. Zjawiska burzowe możliwe są na przeważającym obszarze regionu. Przemieszczać będą się dość wolno ze wschodu na zachodu. Powstawać zaczną już w pierwszej części dnia, jednak to właśnie na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność burzowa. Lokalnie grzmieć może także w porze nocnej. Na termometrach zobaczymy dziś od 22°C do 24°C.

Zdecydowanie groźniejsze burze mogą pojawić się w środę i czwartek na obszarze województwa lubelskiego. Podstawowym ich zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, które miejscami prowadzić mogą do podtopień, ale o tym wkrótce.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa