We wtorek nad Polską możliwe burze. Nie będą jednak gwałtowne


Dzisiaj nad Polską przechodzi mało aktywny front atmosferyczny o charakterze zokludowanym. Położony jest on w płytkiej zatoce niskiego ciśnienia.Tuż za frontem napływa chłodniejsze powietrze. Tuż za nim przesuwa się znad Niemiec przejściowy wyż. W środkowej troposferze na północy, północnym-wschodzie zaznaczać będzie odsuwająca się dosyć szybko zatoka niżowa, wspomóc może ona rozwój konwekcji na skalę synoptyczną.

Modele numeryczne prognozują niewielką niestabilność powietrza na północy i północnym-wschodzie naszego kraju. Przepływ mas powietrza będzie mały, zatem pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości. Chmury burzowe przemieszczać mają się przeważnie zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli na południowy-wschód, wschód.

Opady konwekcyjne nie powinny przekroczyć 20 mm, porywy wiatru do 70 km/h. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe, bądź niewielkie i słabo zorganizowane układy wielokomórkowe.

Chmury cumulonimbus mają być na ogół słabo rozbudowane w pionie, dlatego ryzyko wyładowań będzie niskie. Aktywność elektryczna ma być również niewielka. Zanikać zaczną pod wieczór. Są szanse na ryzyko opadów drobnego gradu do 1 cm ze względu na relatywnie nisko położoną izotermę zero stopni.

Prognozowany obszar burz według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska, autorstwa Igora Laskowskiego

IMGW-PIB do godziny 20, prognoza konwekcyjna

Dodaj komentarz