We wtorek rozwiną się nad Polską burze. Lokalnie możliwe silne ulewy, grad i wiatr do 75 km/h

Dzisiaj Polska znajduje się w płytkiej zatoce niskiego ciśnienia znad wschodniej części Starego Kontynentu. W omawianym polu obniżonego ciśnienia ulokowane są niewielkie układy niżowe. Pierwszy lokujący się nad południową Rosją i północną Ukrainą. Od północnego-wschodu napływać będzie powietrze polarno-morskie stare. Wygląda na to, że masa ta jest przetransformowana i zasobna w wilgoć. Świadczy o tym m.in wysoka wodność atmosfery miejscami przekraczająca 40 mm. W polu górnym widoczne są także pozostałości po niżu górnym lokującym się nad Ukrainą.

Niestabilność atmosfery będzie niewielka, charakteryzuje się jednak dużą akumulacją wilgoci w dolnej warstwie granicznej. Ze wschodu na zachód, w polu płytkiej zatoki niżowej ulokowana będzie strefa zbieżności wiatru, co sprzyjać ma rozwojowi chmur burzowych.

Warunki kinematyczne na ogół słabe. Przepływ na różnych poziomach troposfery przełoży się na relatywnie niskie uskoki wiatru w warstwie 0-6 km, miejscami do 12 m/s – 14 m/s na północnym-wschodzie kraju, tam formacje burzowe mogą być lepiej zorganizowane.

Prawdopodobne są opady gradu o średnicy od 1 cm do 2 cm, jak i też silniejszy wiatr do 75 km/h. Podstawowym jednak zagrożeniem będą ulewne opady deszczu o wysokości od 20 mm do 50 mm. Sprzyjać będzie im niewielki przepływ mas powietrza, jak i też wysoka wodność atmosfery (TPW 37 – 43 mm).

Pierwsze burze mogą powstawać już w pierwszej części dnia, ale to właśnie popołudniu oczekiwana jest intensyfikacja procesów o charakterze konwekcyjnym. Lokalnie burze utrzymywać mogą się w nocy i utrzymywać do środowego ranka.

Prognozowa burzowa IMGW-PIB na wtorek

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na dzisiejszy dzień i noc z wtorku na środę. Prognoza ważna do 8 rano czasu lokalnego w środę.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ PONIŻEJ

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa