We wtorek upalnie i burzowo w Polsce. W wielu miejscach powstaną gwałtowne burze

We wtorek Polska dalej pozostaje w obszarze siodłowym charakteryzującym się występowaniem niewielkiej różnicy ciśnienia na kontynencie europejskim. Pomiędzy rozległym niżem „JULI” z okolic Wysp Brytyjskich a układem niżowym znad Morza Czarnego. Na przemian ułożone są także wyże z centrami w rejonie Azorów, Zatoki Biskajskiej i nad północno-zachodnią Rosją. Pozostaniemy w tej samej gorącej masie powietrza zwrotnikowego napływającej z południowego-wschodu, wschodu kontynentu europejskiego.

Burzowa aura nie zamierza odpuścić a napływające powietrze do Polski jest nie tylko bardzo ciepłe, ale także zasobne w wilgoć, co na lokalnych strefach zbieżności wiatru prowadzi do rozwoju burz, lokalnie powodujących duże szkody. Z powodu słabogradientowego pola ciśnienia na wszystkich poziomach troposfery od kilku dni obserwuje się występowanie niewielkiego przepływu mas powietrza, zatem burze na ogół przyjmują formę pojedynczych komórek opadowych, miejscami burzowych o charakterze pulsacyjnym. Dzisiaj sytuacja nie ulegnie większej zmianie w dalszym ciągu będziemy mieć na obszarze kraju do czynienia z konwekcją rozproszoną, chociaż lokalnie mogą uformować się klastry burzowe.

Modele numeryczne prognozują na dzisiejszy dzień chwiejność na poziomie od 1000 J/kg do 1700 J/kg przy LI od -4°C do -8°C. Przepływ mas powietrza tak jak wspomnieliśmy na wszystkich poziomach będzie niewielki, zatem burze powoli będą się przemieszczać, bądź mają być niemalże stacjonarne.

Wysoka zawartość wody w pionowym słupie powietrza sprzyjać ma obfitym opadom deszczu, prowadząc miejscami do lokalnych zalań. Średnica gradu wyniesie na ogół od 1 cm do 2 cm.

Inicjacja burz spodziewana jest już od pierwszej części dnia, ale to właśnie na popołudnie przypadnie szczytowa aktywność burzowa. W wielu miejscach burze mogą charakteryzować się dużą aktywnością elektryczną. Chmury burzowe powstawać mogą także w nocy na lokalnych strefach zbieżności wiatru i trwać miejscami nawet do godzin porannych w środę.

Prognoza burzowa IMGW-PIB na wtorek

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa