Wiatr nie daje spokoju w Polsce. Są ostrzeżenia IMGW, straż jeździ do powalonych drzew

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym widoczny jest charakterystyczny rozkład pola ciśnienia i geopotencjału, który sprzyja wietrznej aurze w Polsce.

Nad zachodnią częścią Europy widoczna jest rozległa górna zatoka niżowa, jaka rozbudowała się w kierunku Morza Śródziemnego i kieruje się dalej w kierunku Afryki.

Bezwzględna topografia baryczna 500 hPa na dzień 3 kwietnia 2019 r. godzina 12 UTC

Antycyklon, jaki kilka dni temu znajdował się nad naszym krajem migruje dalej nad północno zachodnią część Rosji, a zatoka z pofalowanym frontem rozległego, stacjonarnego niżu znad Wysp Brytyjskich przesuwa się w naszym kierunku. Natomiast w strefie przejściowej między tymi układami, czyli nad obszarem Polski utrzymuje się od wtorku duży gradient ciśnienia, tym samym obserwować będziemy dość silny i chwilami porywisty wiatr. Nasilający się w kolejnych dniach zwłaszcza w ciągu dnia, słabnący znacznie pod wieczór.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3 kwietnia 2019 r. godzina 06 UTC

Temperatura na obszarze Polski

Trajektoria wsteczna mas dla poziomów 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Widać skąd do Polski napływa powietrze na poszczególnych wysokościach izobarycznych.

Nieco słabiej wiać ma w kolejnych dniach, ale i tak prędkość wiatru będzie odczuwalna. Zwłaszcza z sektora południowo wschodniego.

Ostrzeżenie IMGW dla Warmii i Mazur

Instytut Meteorologii i Gospodarki wydał ostrzeżenie na Warmii i Mazurach. Dotyczy one 9 powiatów tego regionu Polski.

Treść ostrzeżenia

woj. warmińsko-mazurskie – pow. giżycki

Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 95%

Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h z południowego wschodu.
Uwagi: Brak.

Ostrzeżenie 27/2019
Ważne:
Od: 2019-04-03 10:50
Do: 2019-04-03 19:30
synoptyk IMGW-PIB: Marcin Czeczatka
Czas wydania: 2019-04-03 10:42
Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni

Dane ze stacji Lublin Radawiec, prędkość wiatru

Porywy wiatru na obszarze Polski

Straż pożarna wyjeżdżała do powalonych drzew

Niedawno strażacy interweniowali w Prawiednikach (woj. lubelskei), tam drzewo na drodze głównej zablokowało przejazd – informowali nasi Czytelnicy, na miejscu była jednostka OSP Mętów. Następnie drzewo zostało powalone na drogę, w miejscowości Nowy Staw, tam również interweniowała jedna z okolicznych OSP.