Silna wichura coraz bliżej Polski. Wiatr nawet do 100 km/h, opady deszczu i śniegu. Możliwe burze

Dzisiaj przez Polskę wędruje stosunkowo wąska strefa opadów deszczu związana z frontem chłodnym, za który odpowiedzialny jest układ niskiego ciśnienia z rejonu Morza Barentsa. Wkrótce jednak zaczniemy dostawać się w zasięg kolejnego układu niskiego ciśnienia, który zanurkuje znad Skandynawii nad Bałtyk i dalej w głąb wschodniej Europy. Przyniesie dynamiczną aurę m.in w naszej części Starego Kontynentu. W tylnej części dynamicznego niżu spłynie powietrze pochodzenia arktycznego.

Obecne dane radarowe wskazują, że stosunkowo wąska strefa opadów na froncie chłodny lokuje się w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, ale także Mazowsze i częściowo Podlasie. W kolejnych godzinach opady dotrą do wschodniej połowy Polski, można je śledzić tutaj.

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD IMGW-PIB

Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 22.10.2018 r. godzina 12 UTC

Analiza wyliczeń numerycznych wskazuje, że za Górami Skandynawskimi powstanie w kolejnych godzinach niż baryczny, który stosunkowo szybko zacznie się pogłębiać i skieruje się nad wody Morza Bałtyckiego, następnie wschodnią Europę. Będzie to klasyczna forma niżu wtórnego, który powstanie na peryferiach głównego niżu z rejonu M. Barentsa, w osi istotnie nasilonego prądu strumieniowego, który zapewni mu korzystne warunki do szybkiej cyklogenezy.

Prognozowane położenie, natężenie prądu strumieniowego na poziomie 300 hPa ponad 9 km n.p.g w okresie najbliższych kilkunastu godzin

Silny wiatr, opady, nawet śnieg i burze

Pogoda zacznie psuć się już od rana we wtorek. Przez nasz kraj wędrować będzie okludujący się system frontów atmosferycznych. Związana będzie z nim strefa opadów deszczu o natężeniu słabym, miejscami umiarkowanym, okresowo silnym.

Prognozowane natężenie, zasięg opadów przez model GFS na wtorek

Spłynie arktyczna masa powietrza

W tylnej części nurkującego niżu wtórnego spłynie masa pochodzenia arktycznego. Zacznie się w nim rozwijać konwekcja wewnątrzmasowa z opadami deszczu, krupy śnieżnej, jak i tez deszczu ze śniegiem, natomiast w polskich górach mokry śnieg.

Silna wichura, chociaż nie tak jak miesiąc temu niż „FABIENNE”

24 września przez Polskę przechodziła wichura związana ze stosunkowo płytkim układem niskiego ciśnienie „FABIENNA”. Prognozy na wtorkowy dzień są mniej groźne, ale i tak zalecamy zachować ostrożność. Na północy kraju wiatr może prowadzić do rozległych szkód, przekraczając nawet 100 km/h. W głębi kraju wiać będzie słabiej, bo od 70 km/h do 90 km/h.

Prognoza modelu GFS, porywy wiatru w okresie od wtorku do środowego wieczoru

Aktualne prognozy dla miast tutaj

Położenie opadów i burz tu