Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura do 150 km/h na zachodzie. Pogoda w regionie się zmieni

Wichury o wielkiej sile zmierzają w stronę Europy

Wszyscy mamy już dość pogody, podczas której kolejne wichura uderza w nasz region. Po przejściu niszczących niżów Eunice, czy Franklin wszyscy z niepokojem zerkamy na mapy wiatru dla Oceanu Atlantyckiego. Zrobimy to i w tym wpisie. Od razu uspokoję, że tym razem silny wiatr, który zobaczymy na Atlantyku, nie do końca zagrozi naszemu regionowi Europy. Do rzeczy więc.

Kolejna wichura na Atlantyku

Patrząc na mapy wiatru można znów się przestraszyć. Na Atlantyku szaleje kolejna wichura. Spowodowane są one powstawaniem głębokich, aktywnych niżów w tej części Świata. To zjawisko całkowicie normalne.

Wichury na Atlantyku

Jednak o tym, czy niże te dotrą w nasz region decyduje sytuacja baryczna w zupełnie innej części Europy. O tym za chwilę. Spójrzmy na sytuację obecną. Na zachód od Islandii utworzył się potężny, głęboki niż baryczny. Ciśnienie w jego centrum spada poniżej 950 hPa. Na granicy niżu dochodzi do ekstremalnie dużego gradientu barycznego. Wiatr w strefie oddziaływania niżu osiąga prędkość 200 km/h. To wiatr o sile niszczącej, jednak czy zagraża on Europie? Nie i spróbuję wytłumaczyć dlaczego.

Zobacz również: Śnieżyce na południowym wschodzie Europy. Silne uderzenie zimy na koniec lutego

Czemu nie każda wichura dociera do Europy?

Cały czas na celu mam, by ten wpis uspokoił Was, że silna wichura w najbliższym czasie już Polsce nie grożą. Mamy obecnie zdecydowanie gorsze zmartwienia. Sprawdźmy animację prognoz wiatru na najbliższy czas.


Podczas, gdy na otwartym Atlantyku wichury szaleją jedna po drugiej, na kontynencie jest bardzo spokojnie. Kolejne niże z pełnym impetem suną w stronę Wysp Brytyjskich, by w pewnym momencie odbijać na północny wschód „ślizgając się” wzdłuż granicy Europy. Oczywiście, przyczyną takiego stanu rzeczy są wyże, które rozbudowały się w centrum i na wschodzie kontynentu. Nie bez powodu wyże nazywane są również antycyklonami. Obecnie i w najbliższym czasie nad Europą doszło do blokady cyrkulacji strefowej. Oznacza to dokładnie to co obecnie obserwujemy. Niże i wichura nie są dopuszczane do wkroczenia nad nasz kontynent.

Jaka pogoda w Polsce w najbliższych dniach?

Wyżej ustaliliśmy, że wichura w najbliższym czasie nam w Polsce nie grozi. W naszym regionie królują wyże, więc pogoda powinna być raczej stabilna i spokojna. Najbliższy okres to jednak spadki temperatury. Nocami w Polsce pojawiał będzie się mróz.

Mróz w Polsce podczas najbliższych nocy

Jak widać na powyższej mapie (prognoza temperatury modelu GEMS), mróz lokalnie nad ranem może być w najbliższych dniach dwucyfrowy. Wichura więc nie wystąpi, a w region wróciły niskie temperatury. Jednak nie będzie to tym razem silny atak zimy. Tak jak wspomniałem, czeka nas wyżowa pogoda. Przygotujmy się więc bardziej na dużo rozpogodzeń, mało wiatru i opadów, a o trwającej zimie przypominały nam będą tylko poranki, podczas których mróz może być siarczysty.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk