Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura do 170 km/h. Potężny cyklon Martin zbliża się do Europy. Ciśnienie w centrum niżu zaledwie 932 hPa

Wichura coraz bliżej Europy. Wiatr 170 km/h. Ulewy

Poniżej pragnę opisać Wam niesamowicie silne zjawisko pogodowe jakie obserwujemy obecnej doby na Atlantyku. Do Europy zbliża się potężna wichura z wiatrem sięgającym 170 km/h. Oczywiście wiatr wiejący z taką siłą nie dotrze do naszego kontynentu. Jednak potęga cyklonu na obecnym jego etapie życia na Atlantyku robi na mnie i mam nadzieję na Was również olbrzymie wrażenie.

Potężny cyklon. Wichura do 170 km/h

Spójrzcie sami jak głęboki jest obecnie cyklon, który jest bohaterem dzisiejszego wpisu. Poniżej mapa baryczna. Na południe od Grenlandii widać głęboki niż Martin.

Niż Martin na Atlantyku. Wichura 170 km/h
Głęboki niż Martin. Wichura ponad 170 km/h

Cyklon Martin jest na chwilę obecną niesamowicie głęboki. W nocy ciśnienie w jego centrum osiągało około 945 hPa, dziś rano i w kolejnych godzinach ciśnienie w centrum niżu spadnie nawet w okolice 930 hPa. Strach pomyśleć jak potężna wichura uderzyłaby w Europę, gdyby niż Martin dotarł nad nasz kontynent w takim stadium. Obecnie siła wiatru w rejonie niżu sięga 170 km/h. Tak silny wiatr jest oczywiście śmiertelnym zagrożeniem dla wszelkich statków morskich, które znalazłyby się w zasięgu oddziaływania niżu. Szczęśliwie dzisiejsza technika jest rozwinięta tak mocno, że tylko błąd załogi może doprowadzić do „zderzenia” się statku z tak silnym niżem. Martin to oczywiście nie tylko potężna wichura, ale i opady. Na Atlantyku niesie on ulewy, na południu Grenlandii sypie śnieg, lokalnie są to bardzo silne śnieżyce.

Wichura zbliża się do Europy. Jak silna dotrze nad kontynent?

Spójrzmy zatem jaką trajektorię obierze niż Martin w kolejnych dniach. Czy i z jaką siłą dotrze nad nasz kontynent. Spójrzmy na animację prognoz modeli numerycznych.

Wichura na Atlantyku. Jej trajektoria

Prześledźmy prognozowaną trajektorię niżu. Dzięki temu dowiemy się, czy wichura uderzy w Europę, a jak tak, to z jaką siłą i które regiony zagrożone są najsilniejszym wiatrem. Obecnie cyklon zmierza w kierunku północno wschodnim. Jednak w nocy z piątku na sobotę wichura zmieni swój kierunek. Niż zacznie kierować się na wschód, a nawet południowy wschód. W sobotnie popołudnie centrum niżu znajdzie się już blisko Wysp Brytyjskich. Jednak Martin nie będzie już niżem tak głębokim. Ciśnienie w jego centrum wzrośnie w okolice 970 hPa. To oczywiście nadal bardzo głęboki ośrodek baryczny, ale już nie o niszczącej sile. Sprawdźmy zatem jak silna wichura dotrze do Europy.

Jak silny wiatr w Europie. Czy zagraża to Polsce?

Spójrzmy zatem na prognozy wiatru dla Europy na weekend. Jeszcze w sobotę wichura będzie dość daleko od naszego kontynentu. Strefa silnego wiatru dotrze na zachód Europy w niedzielę po południu.

Wichura dotrze do Europy w niedzielę po południu
Wichura dotrze do Europy w niedzielę po południu

Widzimy tu strefę bardzo silnego wiatru rozciągającą się od Grenlandii, po Irlandię. Podczas gdy wiatr jeszcze obecnej doby sięga w obrębie niżu nawet 170 km/h, tak w niedzielę, docierając nad kontynent wichura osłabnie. Dalej będzie to wiatr wiejący z siłą możliwe, że nawet ponad 120 km/h. Tak silnych porywów wiatru spodziewamy się choćby w Irlandii. Kolejne wichury związane z niżami wtórnymi uderzały będą w Wyspy Brytyjskie również w kolejnych dniach. Jednak na zakończenie wpisu spójrzmy na prognozy pogody dla Polski. Oczywiście sprawdzimy prognozy pod kątek wiatru.

Okazuje się, że w nasz region wichura nie dotrze wcale. Obecna jesień jest wręcz nieprawdopodobna jeśli chodzi o stabilność pogody w Europie Centralnej. Osobiście nie przypominam sobie naprawdę silnego wiatru w Polsce od września tego roku. Również najbliższe dni nie przyniosą groźniejszej pogody w kraju. Oczywiście będą pojawiały się dni z wiatrem przekraczającym 60-70 km/h. Jednak żadna to silna wichura. Podczas, gdy pogoda na zachodzie (i południu) Europy szaleje, w naszym regionie względny spokój.