Silna wichura w rejonach górskich. Szybkie ocieplenie i koniec krótkotrwałego epizodu zimy termicznej w naszym rejonie.
Groźna pogoda i wichura w kraju
Kilka godzin temu pożegnaliśmy na przeważającym obszarze Polski zimową pogodę. Do Polski wczoraj wkroczył ciepły front atmosferyczny, który w następnych godzinach przemieszczał się w głąb kraju. Utrzymywał się nad nami również w poniedziałek, niosąc marznący deszcz, przez co w wielu regionach pojawiły się opady. Jednak na dużym obszarze Polski w formie deszczu, dlatego że temperatura gwałtownie wzrosła. W najcieplejszych miejscach osiągnie dziś 10-13°C. Szczególnie w zasięgu efektu fenowego.
Prognozowane porywy wiatru na 6 stycznia 2025 r. 12 UTC według modelu ICON dla Polski
W poniedziałek, po przejściu ciepłego frontu, przewidujemy poprawę warunków pogodowych w pasie woj. śląskiego oraz w części woj. małopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Dlatego tam opady stopniowo ustaną, pojawią się chwile ze słońcem. Co warto uwzględnić to fakt, że w pozostałych obszarach poniedziałek rozpoczyna się pochmurnie i wilgotno — występowały początkowo opady śniegu, które szybko zamienia się w deszcz, miejscami marznący i tworzący niebezpieczną warstwę lodu. Jednak z biegiem godzin marznący typ opadów ogranicza się do dzielnic północnych i północno wschodnich. Ustąpią one całkowicie na tym obszarze pod koniec dnia.
W ciągu dnia dominować ma niżowa pogoda. Dlatego występować będzie przewaga zachmurzenia dużego, z czasem ustępujące na rzecz większych przejaśnień, szczególnie od południowego zachodu. W północno-wschodnich rejonach kraju wystąpią opady śniegu, przechodzące początkowo w deszcz ze śniegiem i deszcz, miejscami marznący, co może powodować gołoledź; drogi okażą się więc śliskie. Na pozostałym terenie miejscami pojawią się przelotne opady deszczu, które stopniowo będą zanikać. W Tatrach możliwe są niewielkie opady śniegu.
Maksymalne podmuchy wiatru zmierzone na stacjach IMGW-PIB w ciągu ostatnich 24 godzin
Drastyczna zmiana pogody w kraju na początku nowego tygodnia
W najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniesie od 2°C na północnym wschodzie, około 6°C w centralnych częściach kraju, do 10-13°C na południu, południowym zachodzie, zachodzie. Najcieplej będzie w rejonie Przedgórza Sudeckiego, gdzie może być ponad 13°C dzięki silnemu efektowi fenowemu. Wiatr umiarkowany, okresowo dość silny na wybrzeżu i w okolicach podgórskich, na Podkarpaciu miejscami silny, osiągający do 45-50 km/h. W całym kraju wiatr porywisty, południowy i południowo-zachodni, jedynie na północnym wschodzie początkowo południowo-wschodni. Na zachodzie i południu kraju porywy wiatru mogą osiągać do 65 km/h, a w Bieszczadach i Beskidzie Niskim miejscami nawet do 85-120 km/h. Na dużych wysokościach w górach na obszarze Tatr i Karkonoszy możliwe są porywy wiatru sięgające 120-130 km/h. Oznacza to na tym obszarze silną wichurę.
Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Uderzenie wiosny, jednak zima nie podda się łatwo
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 6 stycznia 2025 r. według ICON dla Polski
Przeczytaj też: Mróz -50 stopni w styczniu.
Silna wichura w górach i odwilż
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie od umiarkowanego do dużego. Jednak z przejściowymi rozpogodzeniami na południowym wschodzie. Gdzieniegdzie możliwe są przelotne opady deszczu, a w rejonie Sudetów również deszczu ze śniegiem i śniegu. W najchłodniejszej części nocy temperatura wyniesie od 1°C do 6°C. Na południu kraju, w obniżeniach terenu, miejscami spadnie do -3°C, natomiast na wyżej położonych obszarach może wynosić około 8°C.
Prognozowane porywy wiatru i wichura na 6 stycznia 2025 r., 17 UTC według ICON dla Polski i obszarów przyległych
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, na północnym zachodzie i południu miejscami dość silny, osiągający w porywach do około 65 km/h, na wybrzeżu do 70 km/h, a w Bieszczadach i Beskidzie Niskim do 80 km/h. Kierunek wiatru pozostanie południowy i południowo-zachodni. W Karpatach porywy wiatru mogą dochodzić do 110-120 km/h, a w Sudetach do 70 km/h.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, ogimet.com, CMM IMGW, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC