Wichura w kraju i przymrozki oraz mgły. Sprawdzamy nowe informacje pogodowe dla Polski.
Na stosunkowo niewielkim obszarze Polski wystąpią w kolejnych godzinach niebezpieczne warunki pogodowe. Szacuje się, że na szczytach Karkonoszy powieje nawet do około 130 km/h. Duża prędkość wiatru będzie spowodowana ulokowaniem w kolejnych godzinach wyżu na wschód od naszego kraju i cyklonów na zachodzie Europy. Silny wiatr utrzyma się w Polsce do piątku.
Z każdą godziną rośnie prędkość wiatru i już teraz na Śnieżce prędkość przekracza 80 km/h
Sytuacja baryczna na 16.10.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Dynamiczna pogoda i wichura w naszym regionie
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (w skrócie IMGW-PIB) wydali ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem dla południowo zachodniej części. Natomiast w pasie południowym miejscami obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed silnymi mgłami. Alerty meteorologiczne zaczną obowiązywać od godziny 20:00 w środę do piątku, 18 października 2024 r. do godziny 16:00 czasu lokalnego.
Prognozowane porywy wiatru na 16 października 2024, 18 UTC według modelu ICON dla Polski
Specjaliści z IMGW-PIB wskazują, że wichura wystąpi na terenie następujących powiatów w woj. dolnośląskim: kłodzki, ząbkowicki, dzierżoniowski, wałbrzyski, kamiennogórski, świdnicki, karkonoski, jaworski, jaworski – widzimy w komunikacie IMGW.
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, z południa i południowego wschodu — wskazują specjaliści w komunikatach z IMGW-PIB.
Ponadto w ostrzeżeniach IMGW-PIB widnieje, że prawdopodobieństwo wystąpienia wichury wynosi 75%. Co więcej, synoptycy PSHM wskazują, że ostrzeżenia meteorologiczne mogą zostać zaktualizowane. Należy pamiętać, że na szczytach Karkonoszy powieje do około 120-130 km/h. Huraganowe porywy wiatru wystąpią np. na Śnieżce. Z uwagi na występowanie sporego gradientu barycznego, wystąpią silniejsze podmuchy wiatru w głębi kraju, lecz poniżej progu do wydania ostrzeżeń meteorologicznych przez synoptyków IMGW. Prognozuje się, że porywy wiatru nie przekroczą 30-50 km/h, punktowo do 55 km/h w kolejnych kilkudziesięciu godzinach.
Silny wiatr w Karkonoszach w środę
W nocy ze środy na czwartek na wschodzie i południu kraju miejscami silne zamglenia oraz mgły ograniczające widzialność do 200 m, a w dolinach Karpackich również do 100 m. Temperatura minimalna od -2°C na wschodzie i tu też przy gruncie możliwe spadki do -4°C, około 3°C w centrum, do 8°C miejscami na zachodzie i nad morzem. W terenach podgórskich spadek do -5°C. W nocy 16/17 października 2024 r. w samych rejonach podgórskich Sudetów możliwe porywy do 90 km/h, z kierunków wschodnich. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 120-130 km/h.
Natomiast w czwartek i piątek wiatr w kraju będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, w pasie nadmorskim oraz w rejonach podgórskich Sudetów także dość silny, na ogół w porywach do 55 km/h. Jednak w samych rejonach podgórskich Sudetów możliwe porywy do 90 km/h, południowo-wschodni i południowy. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 120-130 km/h, w Beskidach do 55 km/h.
Ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem, wydane przez synoptyków IMGW-PIB dla południowo zachodniej części woj. dolnośląskiego, które obowiązywać będą do piątku
Prognozowane porywy wiatru na 17 października 2024 r., 11 UTC według modelu ICON dla Polski
Warto podkreślić, że prędkość wiatru spadnie wyraźnie w weekend, gdy to zmniejszy się gradient baryczny w naszej części europy. Należy również podkreślić, że synoptycy wydali również ostrzeżenia meteorologiczne dla południowych powiatów woj. małopolskiego, ale przed gęstymi mgłami. Ostrzeżenia obowiązują: nowosądecki, nowotarski, nowosądecki, tatrzański.
Ostrzeżenia meteorologiczne przed gęstą mgłą dla południowej części woj. małopolskiego w Polsce
W dolinach prognozuje się gęste mgły, w których zasięgu widzialność może miejscami wynosić poniżej 100 m – czytamy w komunikacie IMGW-PIB – ważne od 16.10.2024, 22:00 czasu lokalnego do 17.10.2024 r. – 9:00 czasu urzędowego.
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, wxcharts.com, dwd.de, meteo.imgw.pl, pixabay.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC