Po ostatnim gwałtownym załamaniu pogody z niepokojem zerkamy w niebo i w prognozy numeryczne na kolejne dni i tygodnie września. Dziś tematem przewodnim będzie silna wichura jaką widać w prognozach pogody na ostatnią dekadę miesiąca. We wpisie sprawdzimy gdzie wiatr będzie wiał najmocniej oraz jak mocno silnym wiatrem zagrożona jest Polska. Zapraszam.
Wichura na koniec września. Sytuacja synoptyczna
Od razu zaznaczmy, że dziś mówimy o okresie za około tydzień czasu. To właśnie w ostatnim tygodniu września sytuacja synoptyczna zrobi się nadzwyczaj sprzyjająca silnym wiatrom. Czy spowodowana będzie wichura, którą widać w prognozach?
Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną na 25 września. Widzimy, że do Europy dotrzeć ma aktywny, głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. Niż przywędruje do nas znad Atlantyku. Oznacza to powrót do dynamicznej, zachodniej cyrkulacji powietrza, czyli sytuacji synoptycznej, która zawsze w Europie przynosi we wrześniu dynamiczną i wietrzną pogodę. Ciśnienie w centrum niżu spadnie w okolice 980 hPa. To w starciu z wyżami, które w centrum kontynentu przynoszą ciśnienie nawet powyżej 1020 hPa musi doprowadzić do sporej różnicy ciśnienia na dość niedużym obszarze. Jak wiemy tam, gdzie duża różnica ciśnienia, tam też i silny wiatr. Zatem wichura, jaka przed nami w przyszłym tygodniu spowodowane będzie nadejściem do Europy głębokiego niżu atlantyckiego.
Wichura w Europie. Gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej?
Poniżej animacja prognoz siły wiatru dla Europy do końca września. Animację przygotowałem specjalnie od wtorku, by pokazać Wam, że już w tym dniu blisko Europy szalały kolejne niże atlantyckie, dając sygnał, że cyrkulacja zmienia się na atlantycką, zachodnią.
Po silnych wichurach we wtorek na zachód i północny zachód od Europy, środa przyniesie spokojniejszą aurę na całym kontynencie. W czwartek pojawi się silniejszy wiatr, również w naszym kraju, ale nie będzie to niszcząca wichura. O wietrze u nas w kraju za moment. Zostańmy jeszcze przy prognozach dla Europy. Weekend przyniesie bardzo silne uderzenie wiatru na północy kontynentu. W piątek i w sobotę w Norwegii wiać będzie z prędkością ponad 120 km/h. Bardzo niebezpiecznie wyglądają prognozy na przyszły tydzień. Z zachodu do Europy zbliży się głęboki niż przynosząc znaczny wzrost gradientu ciśnienia w Europie. Silna wichura pojawi się w pasie od Wysp Brytyjskich, przez północ Francji, po kraje Beneluksu. Lokalnie wiało będzie tu z prędkością ponad 110 km/h. Ta strefa silnego wiatru dotrze również do Polski.
Mocny wiatr pojawi się również w Polsce
Wiemy już, że w ostatniej dekadzie września silna wichura pojawi się na zachodzie Europy. Związane będzie to z głębokim niżem atlantyckim, który zbliżając się do kontynentu spowoduje znaczny wzrost różnicy ciśnienia. Wiatr ten dotrze do Polski, jednak zanim o tym, zobaczmy co czeka nas pod względem wiatru do końca obecnego tygodnia. Okazuje się, że wiatr owszem, będzie obecny w Polsce, jednak jego porywy nie powinny być bardzo silne. Mocniej powieje na południu kraju w piątek. W górach i na obszarach podgórskich wiać może z prędkością do 60-70 km/h. Weekend i początek przyszłego tygodnia z bardzo słabym wiatrem.
Powyżej prognoza siły wiatru na czwartek 26 września. Widzimy, że z zachodu dotrze do nas strefa podwyższonego gradientu ciśnienia związana z niżem atlantyckim. Co za tym idzie, znacząco wzrastać zacznie również siła wiatru. Oczywiście, termin prognozy jest dość odległy i wyliczenia modeli mogą ulec jeszcze nieznacznym zmianom. Na ten moment wygląda to jednak tak, że pod koniec przyszłego tygodnia w Polsce pojawi się wichura z wiatrem lokalnie przekraczającym 80 km/h. Pojawią się również opady związane z opisywanym niżem. O tym, jak będą silne i gdzie deszcz padał będzie najmocniej, pisał będę w kolejnych prognozach. Widać jednak, że jesień z dynamiczną, niżową pogodą da nam o sobie znać jeszcze we wrześniu. Tym bardziej korzystajmy ze słońca i wysokich temperatur. To ostatnie podrygi lata w tym sezonie. Tymczasem zachęcam do zapoznania się z wpisem o niszczącym załamaniu pogody na południu Azji. Japończycy przygotowywać muszą się na silne ulewy. W regionie całkiem prawdopodobna jest rozległa powódź.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie