Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura o wielkiej sile uderzy z początkiem września. Wiatr 175-210 km/h. Żywioł dotknie milionów ludzi

Wichura w Azji. Kiedy mocniej powieje w Polsce?


Mało ciekawego dzieje się w pogodzie w naszym regionie. Co prawda przez południe kraju przechodziły i nadal przechodzą burze, jednak ogólnie pogoda mocno się uspokoiła. To oczywiście dobrze. Jednak szukając dla Was ciekawego tematu musiałem zajrzeć aż do Azji. Do Tajwanu i Chin zbliża się niszcząca wichura. Tajfun Haikui niesie ze sobą wiatr sięgający 175 km/h.

Wichura na Oceanie Spokojnym związana z silnym tajfunem

Wszystko przez głęboki niż Haikui, który od kilku dni wędruje przez Ocean Spokojny ze wschodu na zachód. Poniżej trasa wędrówki tajfunu, gdyż wichura wzmocniła się na tyle, że możemy mówić już nie o niżu, lecz tajfunie.

Silna wichura niesiona przez tajfun
Wichura związana z tajfunem zbliża się do Chin

Powyżej trajektoria przechodzenia tajfunu. Widzimy, że tajfun będzie najsilniejszy w dniu dzisiejszym (niedziela) na wschód od Tajwanu. Jak silna będzie wichura z nim związana napiszę za moment. Teraz zostańmy jeszcze przy prognozie siły i kierunku przemieszczania się niszczącego zjawiska. Do jutrzejszego poranka tajfun dotrze do wybrzeży Chin. W sumie na Tajwanie i w Chinach żywioł dotknie kilku milionów osób.

Wichura z wiatrem do 175 km/h uderzy dziś w Tajwan

Omówiliśmy trajektorię tajfunu, teraz sprawdźmy jak silny wiatr niosła będzie wichura i jak mocno wiało będzie w momencie uderzenia żywiołu w Tajwan, a następnie w Chiny.

Wichura o wielkiej sile uderzy w Tajwan
Wichura o wielkiej sile uderzy w Tajwan

Powyżej grafika z prognozą wiatru na dzisiejszy dzień dla opisywanego regionu. Na czerwono zaznaczyłem wyliczenie modelu odnośnie siły wiatru. Jeśli prognozy sprawdzą się to w dniu dzisiejszym na wschód od Tajwanu wichura przyniesie wiatr wiejący z prędkością nawet ponad 210 km/h. To oczywiście niszcząca siła. Wiatr wiejący z taką prędkością z łatwością łamie drzewa i zrywa dachy z budynków.

Wichura uderzy dziś w Tajwan

Przepraszam, że region, w który uderzy wichura jest tak mały. Mapy modeli GFS i ECMWF dla Azji dostępne są właśnie w takich, mało szczegółowych wersjach. Mimo wszystko widać doskonale, jak cyklon uderzy dziś w Tajwan. Wyliczenia modelu ECMWF są wciąż bardzo groźne. Wiatr w momencie uderzenia w ląd znacznie przekraczać może 200 km/h. Dziś późnym popołudniem strefa najsilniejszego wiatru opuści wyspę i kierować będzie się dalej do Chin. Szczęśliwie żywił opuszczając Tajwan szybko tracił będzie na sile. Jednak nie oznacza to, że miliony Chińczyków z regiony może spać spokojnie. Wręcz przeciwnie.

Wichura z wiatrem 130 km/h uderzy w Chiny
Wichura z wiatrem ponad 130 km/h uderzy w Chiny

Noc z niedzieli na poniedziałek będzie bardzo niebezpieczna w regionie Xiamen oraz Quanzhou. To właśnie w te regiony w nocy uderzy wichura z wiatrem o prędkości ponad 130 km/h. Mówimy tu o biednych, rolniczych regionach Chin. Mam jednak nadzieję, że żywioł nie będzie aż tak silny jak widzą to prognozy.

Bez silniejszego wiatru w Polsce w kolejnych dniach

Podczas gdy w części Azji szaleje silna wichura, pogoda w naszym regionie jest całkowicie inna. Polska znajduje się pod wpływem wyżu. Nad południem kraju rozciąga się front atmosferyczny. Przyniósł on i przyniesie kolejne burze, jednak nie są to zjawiska bardzo silne. Szczegółowo o burzach w Polsce napisał Arek w porannym wpisie, więc nie będę się tu za bardzo rozpisywał.

Brak silniejszego wiatru w Polsce w kolejnych dniach
Brak silniejszego wiatru w Polsce w kolejnych dniach

Przeglądając prognozy wiatru na kolejne dni widzimy, że z pewnością nie zagraża nam żadna wichura. Pogoda będzie raczej stabilna, wyżowa, a silniejszy wiatr w Polsce pojawiać może się wyłącznie podczas przechodzenia lokalnych burz. Odczuwalnie wiało będzie również nad Bałtykiem, jednak nie będzie to wiatr silny, czy niebezpieczny. Z pewnością nie grożą nam w najbliższym czasie zjawiska tak silne jak te, które dzisiejszej doby pojawią się w opisywanym regionie Azji.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk