Niszcząca wichura zmierza do Polski. Wiatr przekroczy 100 km/h, możliwe burze

Stabilizacja sytuacji pogodowej nie trwała długo, ponieważ już jutro pod wieczór oraz w nocy z piątku na sobotę Polska zacznie dostawać się pod wpływ kolejnego, wtórnego układu niskiego ciśnienia o imieniu „HEINZ”.

Najświeższe prognozy modeli takich jak GFS, ARPEGE oraz UMPL, ale także ECMWF, prognozują, że centrum ośrodka niżowego ulokuje się nad wodami południowej części Morza Bałtyckiego, przyczyniając się do dużej różnicy ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze. Największe zagrożenie bardzo silnymi, miejscami wręcz niszczącymi porywami wiatru pojawi się w województwach północno – zachodnich i częściowo północnych,. Porywy wiatru mogą wynieść nawet około 90-110 km/h największe wartości prognozowane są w rejonie gmin nadmorskich województwa zachodniopomorskiego.

Z bardzo silnym wiatrem muszą liczyć się także mieszkańcy innych części Polski. O prędkości od 60-90 km/h obserwowany będzie również w zachodniej, środkowej, wschodniej, częściowo północno – wschodniej i południowej części kraju.

Istnieje jeszcze szansa, że nieznacznie prognozy ulegną zmianie, zwłaszcza pod kątem głębokości, ulokowania ośrodka niżowego, co może wpłynąć na prognozowane porywy wiatru.

Oprócz tego wieczorem w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę należy liczyć się z rozwojem pojedynczych burz, zwłaszcza w formie rozproszonej.


Prognozowane maksymalne porywy wiatru na obszarze Polski do sobotniego poranka

Prognoza modelu GFS do sobotniego poranka, możliwe porywy wiatru na obszarze Polski