Groźne prognozy pogody dla Polski. Silna wichura nawet 100 km/h i jesienny sztorm na Bałtyku oraz ulewy na froncie

Wichura pojawi się na początku listopada w Polsce. Przed nami dynamiczne warunki pogodowe.

Dobiega końca październik 2024 r., który nie przyniósł zgodnie z naszymi przewidywaniami pierwszych opadów śniegu na nizinach. Dominowała pogoda wyżowa, dlatego ilość opadów w mijającym miesiącu jest poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Tylko nieliczne stacje synoptyczne plasują się jako wilgotne.

Prognozowane wstępnie porywy wiatru na 1 listopada 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

wichura w regionie i grożna aura
Wichura i groźna pogoda w Polsce

Polecamy: Najnowsza pogoda na zimę 2024/25. Mróz całodobowy, wichury powyżej 90 km/h i burze oraz śnieżyce w Polsce

Groźna pogoda i silny wiatr

Finalnie sprawdzą się prognozy zapowiadające kolejny miesiąc z serii, który przyniósł temperaturę wyższą od normy wieloletniej przez większą część czasu i krótkie okresy chłodu. Do 31 października 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury przekroczy 1.3℃, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Minionej doby na południu i południowym wschodzie temperatura zgodnie z zapowiedziami przekroczyła 21-22℃. Na stacji w Tarnowie odnotowano aż 21.8℃ w klatce meteorologicznej. Po przejściu wichury na początku listopada czeka nas zauważalne ochłodzenie i średnia dobowa temperatura powietrza obniży się przejściowo do poziomu charakterystycznego dla przedzimia, ale zimy termicznej w pierwszej dekadzie listopada poza górami nie będzie. Około 2-3 listopada 2024 r. przejściowo spłynie strumień powietrza arktycznego, lecz ma być to tylko chwilowe ochłodzenie.

Prognozowane porywy wiatru na 1 listopada 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichura w kraju
wichura 1 listopada 2024 r. i groźna pogoda

Dynamiczna aura i wichura w Polsce

W pierwszy dzień listopada z północy na południe, południowy wschód przejdzie aktywny chłodny front atmosferyczny, niosąc opady i silny wiatr. Ośrodek niżowy spowoduje wzrost gradientu barycznego po południowej stronie wiru niżowego, co doprowadzi do wystąpienia groźnych warunków pogodowych w naszych szerokościach geograficznych. Pomiędzy wyżem a głębokim niżem umiarkowanych szerokości geograficznych dojdzie do powstania dużego gradientu barycznego. Intensywna fala silnego wiatru wystąpić powinna głównie w okolicach 1-2 listopada 2024 r. Największe podmuchy wiatru są prognozowane w pasie dzielnic północnych, ale także na północnym wschodzie. Na Morzu Bałtyckim wystąpi ponadto silny jesienny sztorm. Warto podkreślić, że pierwszy raz w tym sezonie szczególnie na północnym wschodzie w okolicach 2 listopada 2024 r. może spaść deszcz ze śniegiem i mokry śnieg w masie powietrza pochodzenia arktycznego.

Prognozowane porywy wiatru na 2 listopada 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr i wichura
Dynamiczna pogoda i silny wiatr

Przesądzony jest fakt, że po 1 listopada 2024 r. czeka nas spore, lecz krótkie ochłodzenie spowodowane przejściem aktywnego frontu chłodnego. Niewykluczone, że już niedługo najcieplejsze dni tej jesieni dobiegną końca. Nadejścia zimy termicznej w pierwszej dekadzie listopada 2024 r. nie będzie i często znajdziemy się w zasięgu wyżów barycznych, co zapewni nam stabilne warunki pogodowe. Możliwe są coraz częstsze zgniłe wyże z mgłami i chmurami niskimi.

Pogoda więc we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny może być groźna dla mieszkańców naszego kraju, którzy tłumnie ruszą na cmentarze. Ośrodek niżowy migrujący znad Skandynawii w kierunku Rosji przyczynić może się do wystąpienia wichury. W kraju powieje od około 50-90 km/h, ale w górach i nad samym morzem nawet powyżej 100 km/h. Wichura zacznie słabnąć w okolicach 2 listopada 2024 r. najprawdopodobniej we wschodniej części naszego kraju.

Prognozowane porywy wiatru do 2 listopada 2024 r. wstępnie według modelu GFS dla Polski

wichura w regionie
Wichura do 2 listopada 2024 r. w regionie na wschodzie

Silny wiatr i dynamiczna aura

Przed przejściem frontu chłodnego związanego z głębokim niżem obserwowana będzie wysoka temperatura powietrza, która według predykcji modeli europejskich i amerykańskich osiągnie nawet 12-16℃. Z uwagi na niestabilną sytuację baryczną i dość odległy termin do 1 listopada 2024 r. prognozy mogą ulec wyraźnej korekcie. W kolejnych dniach podamy bardziej szczegółowe prognozy pogody na podstawie zaktualizowanych modeli numerycznych. Warto podkreślić, że względem minionych dni złagodzeniu uległ zasięg oraz skala wichury, wynika to z faktu, że niż baryczny będzie płytszy niż jeszcze kilka dni temu, zakładały modele.

Źródło: Fanipogody.pl, meteologix.com, wxcharts.com