Huśtawka pogodowa i niebezpieczna wichura powyżej 100 km/h przerwie prąd i połamie drzewa. Cyklon Quiteria przyniesie ulewy, śnieżyce i burze

Wichura nie będzie jedna w kolejnych dniach na obszarze Europy. Groźna sytuacja pogodowa na Starym Kontynencie.

Zapowiadaliśmy, że w drugiej połowie listopada 2024 wyraźnie wzrośnie dynamika w pogodzie, co wynika z odbudowy cyrkulacji strefowej atmosfery. Po długotrwałej antycyklonalnej blokadzie i zgniłym wyżu nie ma już śladu. Wkroczyliśmy w okres szybko zmieniających się warunków atmosferycznych. Dynamiczna niżowa pogoda obejmować będzie w kolejnych dniach Polskę i kraje sąsiednie. Orkan nad Europą może przynieść porywy wiatru powyżej 140-160 km/h. Silnie powieje również w Polsce, co skutkować może utrudnieniami na lotniskach, wiatrołomami i przerwami w dostawach prądu.

Prognoza sytuacji barycznej na 19.11.2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

wichura w kraju
Wichura i groźna pogoda w regionie

Huśtawka pogoda, mróz i wichury w mijającym tygodniu oraz kolejne opady śniegu

Początkowo będziemy mieli do czynienia z dość płytkim niżem umiarkowanych szerokości geograficznych jak na półrocze chłodne. Na przełomie 2 i 3 dekady listopada zaznaczy się cyklon przemieszczający się z zachodu na wschód, północny wschód Europy, ulegając silnej cyklogenezie i przesuwając się nad wody Morza Bałtyckiego. Nieść będzie on nie tylko silny wiatr, ale również ulewy i śnieżyce. Niebezpieczna pogoda zaznaczy się w krajach Beneluksu, Niemiec, Francji. Co ważne w Polsce najsilniejsza wichura wystąpi częściowo na zachodzie, północy, południu. Jednak prędkość wiatru będzie mniejsza niż jeszcze kilka dni temu, widziały modele numeryczne. Ze szczególnym uwzględnieniem rejonów górskich i podgórskich, gdzie zdarzą się podmuchy wiatru powyżej 130-140 km/h w Polsce. Ponadto wichura nie ominie krajów bałtyckich oraz Finlandii i przeważającego obszaru Morza Bałtyckiego, gdzie wystąpi silny jesienny sztorm.

Prognozowane porywy wiatru 19 listopada 2024, 20 UTC według modelu ICON dla Polski

wichura i dynamiczna pogoda
wichura w rejonach górskich oraz w zasięgu chłodnego frontu

Pogoda dynamiczna w kraju

Co ważne to groźna wichura obejmie w kilku falach wielu krajów europejskich, stanowiąc istotne zagrożenie dla życia i zdrowia oraz mienia, jak i też będzie powodować poważne utrudnienia w bezpiecznym wykonywaniu operacji lotniczych. Duże zagrożenie będzie także na akwenach wodnych dla jednostek pływających. Druga część tygodnia minie pod znakiem dalszej dominacji cyrkulacji strefowej i nad wodami Atlantyku w osi prądu strumieniowego może uformować się kolejny niż, jaki ulegać będzie silnej cyklogenezie. Niewykluczone, że przyniesie on następne wichury, które mogą spełnić klasyfikacje dla orkanu. Zaznaczyć powinien się on na obszarze Wielkiej Brytanii, Krajów Beneluksu, Francji. Groźna pogoda ma zaznaczyć się także w północnej części Półwyspu Iberyjskiego oraz w rejonach górskich i podgórskich. W kolejnych dniach obserwować będzie stabilizacje prognozy numerycznych.

Polecamy: Pogoda długoterminowa na 16 dni

Prognozowane porywy wiatru 20 listopada 2024, 04 UTC według modelu ICON dla Polski

zmienna pogoda i wichura
Wichura i zmienna pogoda w kolejnych dniach. Halny w górach powyżej 130-140 km/h. Silne podmuchy wiatru w zasięgu chłodnego frontu do 70-85 km/h

Wiele więc wskazuje, że ostatnie tygodnie listopada 2024 r. miną pod znakiem dynamicznych i okresowo groźnych warunków pogodowych. Będzie sporo opadów atmosferycznych, jak i też możliwe są burze śnieżne. Po przejściu pierwszego przejściowo spłynie chłodniejsze powietrze z północy. Na Bałtyku i Pomorzu wystąpi kolejny „bałtycki efekt morza” i możliwe są burze śnieżne. Na niektórych lotniskach komunikacyjnych w Europie dojdzie w najbliższych dniach do anulacji lotów, jak i też do przekierowań do innych portów cywilnych.

Prognozowany silny orkan na 24 listopada 2024 r. na zachodzie Europy według modelu ECMWF

huśtawka pogodowa i wichury
Silny orkan przyniesie niebezpieczne wichury i przesuwać ma się na wschód.

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, wxcharts.com