Wichury pojawią się w Polsce. Wiatr ponownie przekroczy 100 km/h i spowoduje duże szkody. Niewykluczone są również burze. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne na przełom stycznia i lutego.
Wichury wystąpią w Polsce. Znów wiatr spowoduje duże szkody
Coraz więcej wskazuje, że jeszcze w mijającym miesiącu doświadczymy wystąpienia silnego wiatru. Będzie spowodowany występowaniem dużego gradientu barycznego oraz obecnością prądu strumieniowego. Odbuduje się nam cyrkulacja strefowa. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że prędkość wiatru w porywach przekroczy 100 km/h. Szczególnie nad morzem oraz wysoko w górach. Także na pozostałym obszarze Polski powieje przeważnie do 60-80 km/h, a punktowo nawet 90 km/h. Spełnione zostaną dlatego też w wielu miejscach kryteria dla wichury. Przypomnijmy, o wichurze, która kwalifikuje się na pierwszy stopień zagrożenia mówimy wtedy, gdy prędkość wiatru w porywach sięga 72 km/h.
Niewykluczone są znów przerwy w dostawach energii elektrycznej, uszkodzone dachy oraz budynki i liczne wiatrołomy. Ponownie będzie duże zagrożenie dla zdrowia i życia.
Wichury. Pierwszy głębszy niż pojawi się w drugiej połowie mijającego tygodnia
Z prognoz numerycznych na ten moment wynika, że pierwsze większe wietrzenie w mijającym tygodniu pojawi się już w czwartek oraz w piątek. Spowodowane będzie przechodzeniem dość głębokiego niżu z zachodu na wschód, południowy-wschód. Znad Europy Zachodniej przez Bałtyk następnie Litwę skieruje się nad Rosję. W tym samym czasie na zachód od Polski znajdować ma się silny wyż. Panować ma duży gradient baryczny. Dodatkowo zaznaczy się w naszych szerokościach geograficznych prąd strumieniowy napędzający dodatkowo rozwój wiru niżowego i potęgując porywy wiatru przy ziemi.
Prognozowane położenie i prędkość prądu strumieniowego na wysokości izobarycznej 300 hPa na 27.01.2022 r. 18Z według modelu GFS
Prognoza geopotencjału dla wysokości izobarycznej 500 hPa i ciśnienia na 28.01.2022 r. 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według ECMWF
Pierwszy niż w drugiej połowie tygodnia prowadzić ma system frontów atmosferycznych, który przyniesie opady atmosferyczne. Będzie to zarówno śnieg, deszczu ze śniegiem, deszcz a okresami miejscami może zagrzmieć. Dokuczać ma nam dodatkowo silny wiatr. Wynikający z dużej różnicy ciśnienia po południowej i południowo-zachodniej stronie układu niżowego z rodowodem atlantyckim.
Wstępna prognoza sytuacji synoptycznej na 27.01.2022 r. 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Następnie w tylnej części niżu spłynie chłodniejsze powietrze o równowadze chwiejnej, w którym z powodzeniem rozwiną się chmury kłębiaste, a nawet burze śnieżne
Wygląda na to, że już w nocy z czwartku na piątek z północy i północnego-zachodu w tylnej części niżu, który znad państw bałtyckich odsunie się nad Rosję spłynie chłodniejsze powietrze o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w którym z powodzeniem rozwiną się chmury kłębiaste przynoszące opady śniegu i deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Pojawić mogą się ponownie lokalne burze śnieżne w środowisku istotnie nasilonego przepływu mas powietrza. Utrzyma się duża różnica ciśnienia pomiędzy niżem znad zachodniej części Rosji a rozbudowującym się klinem wyżowym znad Atlantyku, skutkując umiarkowanym, okresowo porywistem wiatrem.
Sytuacja synoptyczna na 28.01.2022 r. 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według DWD
Zbiorcza, wstępna mapa porywów wiatru według modelu GFS na okres od 24.01.2022 r. do 28.01.2022 r. 18 UTC
Wyliczana wstępna prędkość wiatru w porywach według francuskiego modelu ARPEGE na okres od 24.01.2022 00Z r. do 28.01.2022 r. 6 UTC na obszarze Polski
Wietrzna aura nie odpuści pod koniec stycznia
Wygląda na to, że aktywna cyrkulacja strefowa będzie nam towarzyszyć do końca stycznia, dlatego na całodobowy mróz i stałą pokrywę śnieżną na nizinach nie mamy co liczyć. Warunki pogodowe będą zmienne. Nocami jednak zdarzyć mogą się spadki temperatury poniżej zera. Szczególnie w sytuacji spływu chłodniejszego powietrza w tylnych częściach niżów oraz w obszarach rozpogodzeń. Prawdopodobne jest także oblodzenie dróg i chodników. Zwłaszcza w okolicach weekendu.
Coraz więcej wiązek modeli europejskich oraz amerykańskich sugeruje, że w ostatnich dniach stycznia blisko Polski przejdzie przynajmniej jeden aktywny i głęboki niż z systemem frontów atmosferycznych. Dynamiczne warunki pogodowe są prognozowane zwłaszcza na weekend i początek przyszłego tygodnia, kiedy to nie zabraknie opadów atmosferycznych w różnej formie (ciekłej i stałej) oraz silnego wiatru. Spełnione mogą zostać ponownie kryteria dla wichury. Pojawić mogą się lokalne burze i porywy wiatru na nizinach przekraczające 100 km/h. Z uwagi na niepewne położenie ośrodków niżowych, jak i też ich głębokość na bardziej precyzyjne prognozy przyjdzie nam poczekać kilka najbliższych dni.
Prognoza prędkości prądu strumieniowego na wysokości 300 hPa na 29.01.2022 r. 18Z według amerykańskiego GFS
Wstępna prognoza geopotencjału i ciśnienia na 30.01.2022 r. 00Z według modelu ECMWF
Wkrótce podamy kolejne informacje o dynamicznej sytuacji pogodowej na przełomie stycznia i lutego, kiedy to duży wpływ na warunki pogodowe będzie mieć cyrkulacja strefowa.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC