Wichura ponad 110-150 km/h zrywa dachy i linie energetyczne. Cyklon Hilmar uderza z zachodu. Przyniesie silny wiatr i burze w Polsce

Już kilka dni temu pisałem w jednym z wpisów, że silna wichura szaleje na Atlantyku i dotrze do Europy. Zgodnie z prognozami, od wczoraj na zachodzie wiatr wieje naprawdę mocno. Na zachodzie Europy odnotowano szkody wiatrowe. Sprawdźmy więc jakie są prognozy pogody na kolejne dni. Czy cyklon Hilmar zagrozi również Polsce?

Wichura na zachodzie Europy. Czym jest spowodowana?

Wichura na zachodzie jest wynikiem podwyższonego gradientu ciśnienia. Ten z kolei wynika ze zbliżeniem się do Europy głębokiego, rozległego cyklonu, który powstał nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Tak wygląda obecna sytuacja baryczna w regionie naszego kontynentu.

Wichura na zachodzie Europy. Cyklon Hilmar szaleje blisko wysp Brytyjskich
Wichura na zachodzie. Cyklon Hilmar

Na powyższej mapie widzimy, że centrum niżu znajduje się na zachód od Irlandii. Ciśnienie w niżu spadło poniżej 970 hPa. Na zachód od Cieśniny Giblartarskiej rozwija się coraz silniejszy wyż z ciśnieniem przekraczającym 1020 hPa. Silny wyż panuje obecnie również na południowym wschodzie kontynentu. Wszystko to sprawia że gradient (różnica) ciśnienia zachodzie oraz w centrum Europy staje się coraz silniejszy. W związku z tym w części Europy musiała pojawić się silna wichura. I tak się właśnie dzieje.

Wichura na zachodzie. Są zniszczenia

Ostatnia doba przyniosła potężne porywy wiatru. Najmocniej wiało w Szkocji. W znanym miłośnikom pogody Bealach Na Ba w Szkocji, wiatr powiał z prędkością 150 km/h. Ponad 110 km/h zmierzono również w Loch Glascarnoch, również w Szkocji. Poniżej 10 miejsce w Europie z zanotowanym najsilniejszym wiatrem w Europie za ostatnią dobę.

Wichura w Europie. Maksymalne porywy wiatru

Silny wiatr daje się we znaki przede wszystkim mieszkańcom Szkocji. Żywioł osiągający siłę wiatru nawet do 150 km/h łamał drzewa oraz uszkadzał linie energetyczne. W mediach można znaleźć wzmiankę o incydencie w w Edynburgu. Potężny wiatr przechylił statek znajdujący się w suchym doku tamtejszej stoczni. W zdarzeniu ucierpiało kilkudziesięciu pracowników. Obecnie siła wiatru w regionie spadła, jednak najbliższa doba nadal będzie niebezpieczna w pogodzie w regionie.

Wichura z silnym wiatrem w znacznej części Europy
Silny wiatr w Europie podczas najbliższej doby

Powyżej prognoza siły wiatru na piątek 24 marca. Podczas gdy wichura ostatniej doby była naprawdę silna, w piątek wiatr osłabnie. Jednak nadal w wielu regionach jego siła przekraczała będzie 90 km/h. Nie będzie to już zjawisko niszczące, jednak nadal w znacznym stopniu utrudniające choćby żeglugę, czy transport lotniczy.

Jak cyklon Hilmar wpłynie na pogodę w Polsce?

Podczas gdy na zachodzie Europy cyklon Hilmar przyniósł przede wszystkim silny wiatr, nieco inne jego skutki odczujemy w naszym regionie. Na wstępie zacznę od rzeczy pozytywnych. Pogoda w Polsce dziś i jutro przypomina o zbliżającej się wielkimi krokami wiośnie. Po południowej stronie opisywanego niżu do Europy Centralnej napływa coraz cieplejsze powietrze z zachodu i południowego zachodu. Skutkuje to silnym wzrostem temperatury. Zwłaszcza na południu kraju temperatury będą w najbliższym czasie bardzo wysokie.

Ocieplenie w Polsce
Silne ocieplenie w Polsce

Dziś i jutro na południu kraju termometry wskazać mogą nawet do 20 stopni Celsjusza. W weekend już tak ciepło nie będzie, jednak temperatury będą jeszcze wiosenne. Po weekendzie czeka nas załamanie pogody, do Polski nadejdzie mróz i śnieżyce, o czym pisałem więcej dziś rano. Tym zimowym akcentem zakończę pozytywną część na temat prognoz pogody dla Polski na najbliższe dni.

Nie wichura, ale nadal silny wiatr w Polsce. Pojawią się również burze

Otóż cyklon Hilmar prócz ocieplenia przyniesie nam silny wiatr i burze. W kraju nie wystąpi wichura tak silna jak na zachodzie Europy. Jednak w najbliższych kilkudziesięciu godzinach wiało będzie dość mocno.

Wichura w Polsce nie tak silna jak na zachodzie

Widzimy, że w piątek w Polsce możliwe są porywy wiatru przekraczające 70 km/h. Nie jest to silna wichura, choć wiatr o takiej sile łapie się już w widełki definicji tego zjawiska. Mocno wiało będzie również w sobotę, gdzie, zwłaszcza w burzach (o których za chwilę) siła wiatru przekraczać może 80 km/h. Nieco spokojniej w niedzielę, jednak od przyszłego tygodnia znów czeka nas silniejszy wiatr w kraju. Burze, bo o nich wspomniałem, to kolejny efekt wpływy na nasz region opisywanego niżu.

Burze nad Polską w sobotę 25 marca

Grzmieć nad Polską może już dziś (w czwartek). Słabe burze pojawiały będą się w kraju również w piątek. Jednak prawdziwy wysyp zjawisk konwekcyjnych odnotujemy w kraju w sobotę (prognoza opadów powyżej). Tego dnia burze nad Polską mogą mieć bardziej aktywny charakter. Oczywiście, szczegóły przybliżali będziemy Wam w prognozach pogody na konkretne dni. W sobotę prawdopodobnie Arek pokusi się o wydanie prognozy konwekcyjnej. Widzimy wiec, że cyklon Hilmar narobi zamieszania w pogodzie. Obecnie na zachodzie Europy, gdzie wciąż trwa wichura. Za kilkanaście godzin niż ten zacznie wywierać coraz większy wpływ również na pogodę w Polsce i naszym regionie.