Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura ponad 130 km/h. Walka jesieni z zimą. Mróz i śnieg zwycięży w Polsce

Wichura na zachodzie. Walka zimy z jesienią. Burze i śnieżyce

Pogoda w Polsce i regionie zapewnia nam tyle fajnych tematów, że zaniedbaliśmy nieco pisanie o Europie. Na naszym kontynencie działo się będzie równie wiele ciekawego. W prognozach pojawia się między innymi silna wichura. Dlatego poniżej przegląd pogody dla Starego Kontynentu. W ostatniej części wpisu wrócimy również do Polski, ponieważ pogoda w kraju nas mega zaskoczy.

Wichura na zachodzie. Co ją przyniesie?

Jak wichura na zachodzie Europy to zawsze niże i Atlantyk. Tak będzie i tym razem. Już teraz nad Iberię nadciągną głęboki ośrodek niskiego ciśnienia pochodzenia atlantyckiego.

Wichura na zachodzie Europy. Głębokie niże z Atlantyku
Wichura na zachodzie Europy. Głębokie niże z Atlantyku

Niż, który obecnie nadciągną nad Półwysep Iberyjski to nie tylko wichura. To również burze i ulewy. Pogoda na krańcach zachodnich kontynentu jest dziś bardzo dynamiczna. Siła wiatru w Portugalii, czy Hiszpanii przekroczy dziś 100 km/h. Na terach nadmorskich prędkość wiatru przekroczy granicę 100 km/h dość znacznie. Silna wichura spodziewana jest na zachodzie Europy również pod koniec pierwszej połowy miesiąca. Przeczytaj również: Potężna śnieżyca uderzy w Polskę

Wichura na zachodzie Europy również w połowie miesiąca
Wichura na zachodzie Europy również w połowie miesiąca

Bystre oko zauważy również dość głęboki niż na wschodzie Europy. To dotyczyć będzie również naszego kraju, jednak o tym w dalszej części tekstu. Kończąc wątek silnego wiatru na zachodzie Europy, silna wichura w prognozach widoczna jest również w drugiej połowie miesiąca. Siła wiatru w pasie od Portugalii, po Wyspy Brytyjskie przekraczać znów może 130-140 km/h. Przeczytaj również: Siarczysty mróz uderzy w Polskę

Czy silniejsza wichura pojawi się w Polsce?

No dobrze, wiemy już, że mocno wiało będzie na zachodzie Europy. Jednak większość z nas interesuje co wydarzy się pod kątem pogody w naszym kraju. Jesień nie przyniosła nam tak naprawdę groźnych incydentów wiatrowych w naszym kraju. Sprawdźmy więc, czy silniejsza wichura ma szanse pojawić się w kraju w najbliższym czasie.

Wichura nad Polską? Widać silniejszy wiatr w prognozach?

Mocniejszy wiatr pojawi się w Polsce dzisiaj. Nie będzie to jednak, żadna wichura, a jedynie porywy wiatry do 60-70 km/h na zachodzie i północy kraju. Powyżej pisałem o głębokim niżu widocznym na wschodzie Europy. W okolicach 13 grudnia mocno wpływał będzie on na pogodę w Polsce. Pojawią się śnieżyce. W prognozach widoczna jest również silniejsza wichura. To tego okresu dość daleko, jednak warto to odnotować, wiatr w połowie przyszłego tygodnia może w Polsce osiągać prędkość nawet przekraczającą 100 km/h.

Silniejszy wiatr ponad 100 km/h widoczny w prognozach dla Polski
Silniejszy wiatr w Polsce w przyszłym tygodniu

W kolejnych dniach grudnia nie wiać już w prognozach silnego wiatru. Nie znaczy to, że prognoza pogody na grudzień dla Polski jest nudna. W żadnym wypadku. Będzie się działo i to bardzo dużo.

Walka jesieni z zimą. Mróz i śnieg wygra w Polsce?

Obecnie w naszym regionie trwa walka jesieni z zimą. Na północy kraju panuje lekki mróz. Na pozostałym obszarze temperatury są minimalnie dodatnie. Przez północne regiony od wczoraj przechodzą śnieżyce konwekcyjne przynoszą lokalnie intensywne opady śniegu. O tym, że czeka nas silniejsza wichura już pisałem. Teraz zobaczmy jakie temperatury przyniesie nam pogoda w okolicach połowy miesiąca.

Mróz w drugiej połowie grudnia
Mróz w drugiej połowie grudnia

Zima wygra trwającą obecnie walkę. W okolicach niedzieli czeka nas silna śnieżyca. Po intensywnych opadach śniegu temperatury poszybują w dół. Czeka nas mróz, który będzie nocami siarczysty. Termometry pokazywały będą poniżej -10 stopni. Obecne prognozy wskazują więc, że czekają nas mroźne i prawdopodobnie białe Święta. Jednak wstrzymam się jeszcze z ostateczną prognozą. Przygotuję ją dla Was w najbliższych dniach.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk