Wichura uderzy w Polskę. Wiatr nawet 90-100 km/h. Aktywny niż przyniesie groźną pogodę w czerwcu

W środę rano pisałem o aktywnym niżu, który z zachodu wtargnie do Europy w przyszłym tygodniu. W tamtym wpisie głównym kontekstem była temperatura. Dziś zajmiemy się innym czynnikiem spowodowanym przez wędrówkę tego niżu. Jest nim silny wiatr. W obecnych prognozach widać, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu czeka nas silna wichura. Zapraszam na prognozę opartą o najnowsze wyliczenia modeli pogodowych.

Wichura w regionie. Czym będzie spowodowana?

Oczywiście, uszczypliwie mógłbym stwierdzić, że odpowiedź na to pytanie zawarłem we wstępie. Przyczyną tego, że przez Europę przetoczy się silna wichura będzie aktywny niż, który znad Atlantyku dotrze do Europy.

Wichura w regionie Polski w przyszłym tygodniu. Sytuacja synoptyczna
Wichura w regionie. Przyczyną aktywny niż

O tym jak niż przemieszczał będzie się nad Europą niosąc załamanie pogody, napiszę za moment. Powyżej mapa baryczna na piątek 21 czerwca. Widzimy, że niż jest już nad Bałtykiem, a na terytorium naszego kraju i w regionie panuje bardzo duży gradient baryczny. Różnica ciśnienia pomiędzy obszarem bałtyckim (985 hPa), a południem Niemiec (1025 hPa) wynosiła będzie aż 40 hPa. To zaledwie niewiele ponad 1000 kilometrów co jest bardzo małym obszarem jak na tak dużą różnicę ciśnienia. Jak wiemy, im większa różnica ciśnienia na niedużym obszarze, tym silniejszy wiatr. Tak właśnie według obecnych prognoz będzie wyglądało to w naszym regionie.

Wichura w Polsce. Kiedy wiatr będzie najsilniejszy ?

Wiemy już, dlaczego prognozy widzą bardzo silny wiatr w naszym kraju. Zobaczmy teraz jaki przebieg wichury prognozują obecne wyliczenia modeli pogodowych.

Wichura w Polsce w prognozach

Na wstępie warto zaznaczyć, że mocniej w Polsce powieje już w ten weekend. Oczywiście nie będzie to bardzo silna wichura, lecz wiatr, zwłaszcza w sobotę będzie w kraju odczuwalny. W dzielnicach zachodnich w sobotę wiatr wiał będzie z prędkością przekraczającą 50 km/h.

Silniejszy, odczuwalny wiatr w Polsce w sobotę w części kraju
Silny wiatr w Polsce w sobotę 15 czerwca

Wzmożenie wiatru w kraju w sobotę będzie spowodowane wkroczeniem do Polski frontu atmosferycznego. Na froncie utworzą się burze, które lokalnie mogą być silne i generować mogą porywy wiatru dochodzące nawet do 70 km/h. To jednak nie jest wichura, która jest „bohaterem” naszego wpisu. Wiatr ponownie wzmagać zacznie się w okolicach przyszłej środy. 19 czerwca rozpocznie kilkudniowy maraton z niebezpieczną, wietrzą, ale prawdopodobnie również upalną aurą w Polsce. Silny wiatr wynikał będzie nie tylko z podwyższonego gradientu ciśnienia, ale także ze zjawisk burzowych, które licznie pojawią się nad Polską w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

Potężna wichura w Polsce na koniec przyszłego tygodnia
Potężna, jak na czerwiec wichura na koniec przyszłego tygodnia w Polsce

Powtórzę, to prognozy na tydzień w przód. Możliwe są jeszcze znaczne korekty prognoz. Okazać może się zarówno, że wichura będzie jeszcze silniejsza jak w prognozach, ale i kolejne wyliczenia modeli mogą znacznie osłabić potencjał wiatrowy nadchodzącego niżu.

Nie tylko silny wiatr, ale i niszczące burze w prognozach dla Polski

Jeśli aktualne wyliczenia modeli pogodowych sprawdzą się, to wichura może nie być naszym jedynym problemem pogodowym pod koniec przyszłego tygodnia. Przypomnę, że wg. prognoz przed niżem do kraju napłynąć ma bardzo ciepłe, gorące powietrze zwrotnikowe. Zasobne w wilgoć masy powietrza, bliskość niżu oraz doskonałe warunki wiatrowe mogą doprowadzić do powstania potężnych, lokalnie niszczących burze nad terytorium kraju.

Bardzo silne burze w prognozach dla Polski
Silne, niszczące burze w prognozach dla Polski

Takie właśnie burze widzą obecne wyliczenia modeli numerycznych dla Polski. Groźna pogoda miałaby wkroczyć do kraju w czwartek, a załamanie pogody trwać miałoby do nocy z piątku na sobotę. Oczywiście, na ten moment nie jest to pewnik. Nie mam na celu Was straszyć z nie do końca stabilnych jeszcze prognoz. Na ten moment jedynie ostrzegam, że obecne prognozy pogody widzą mocno dynamiczną aurę. W drugiej połowie przyszłego tygodnia w kraju pojawiłaby się nie tylko wichura, ale również upał, a następnie niszczące burze.