Wichura uderzy w Polskę. Wiatr ponad 100 km/h. Wiemy, kiedy załamanie pogody

Coraz groźniej wyglądają prognozy pogody i siły wiatru dla Polski na kolejne dni grudnia. Okazuje się, że w Polskę uderzy silna wichura. Nawet nie jedna, ponieważ przed nami dwie strefy bardzo silnego wiatru w regionie. W poniższej prognozie opiszę szczegóły odnośnie incydentów wiatrowych jakie przed nami. Spojrzymy również gdzie w Europie wiało będzie najmocniej w najbliższym czasie.

Wichura w Polsce w najbliższym czasie. Czym będzie spowodowana?

Oczywiście silny wiatr to próba wyrównania różnicy ciśnienia na dość małym obszarze. Aby do tego doszło potrzebne są nad Europą dwa ośrodki baryczne. Aktywny, głęboki niż oraz ośrodek wysokiego ciśnienia.

Aktywny niż baryczny na północy. Wichura nad Polską
Wichura w regionie. Aktywny niż baryczny nad Bałtykiem

Powyżej mapa baryczna na niedzielę 15 grudnia. Widzimy tu opisywaną powyżej sytuację. Nad północną połową Europy przemieszczał będzie się bardzo aktywny i głęboki niż atlantycki. Ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 990 hPa. W opozycji do niżu będzie ośrodek wysokiego ciśnienia z centrum na południowym wschodzie kontynentu. Różnica ciśnienia pomiędzy tymi ośrodkami to ponad 50 hPa. W związku z tym gradient ciśnienia będzie w regionie bardzo duży. Stąd wichura nad Polską w weekend. W kolejnych dniach na początku drugiej dekady miesiąca gradient baryczny w regionie będzie się pogłębiał.

Wichura w przyszłym tygodniu w regionie
Wichura w przyszłym tygodniu w naszym regionie

Widzimy, że bardzo silny niż będzie wpływał na pogodę w Polsce i regionie również w przyszłym tygodniu. Do tego, w nasz region znacznie przybliży się centrum ośrodka wyżowego, co jeszcze dodatkowo zaostrzy gradient ciśnienia. Co za tym idzie, wichura w regionie będzie jeszcze silniejsza.

Wichura w Polsce i w regionie będzie bardzo silna

Wiemy już, dlaczego pogoda od początku drugiej połowy miesiąca będzie bardzo dynamiczna. Teraz sprawdźmy jak przebiegały będą zjawiska. Na początek przeanalizujmy prognozę wiatru dla regionu, a następnie już konkretnie dla Polski.

Wichura nad Europą

Widzimy, że wietrze w regionie robić się zacznie już od najbliższego weekendu. Na Bałtyku wiać może z prędkością nawet ponad 100 km/h. Na lądzie wiać będzie ponad 80 km/h, ale o tym pisał będę w dalszych akapitach prognozy. Wietrzny będzie cały przyszły tydzień. Podczas gdy siła wiatru w naszym regionie nie będzie niszcząca, to na zachodnim wybrzeżu Skandynawii wiać będzie z prędkością przekraczającą nawet 120-130 km/h. Bardzo groźnie wyglądają prognozy na okres po 20 grudnia. W chwili obecnej modele są jeszcze bardzo niestabilne w obliczeniach.

Wichura w ostatniej dekadzie grudnia będzie bardzo silna
Silna wichura w Europie w ostatniej dekadzie grudnia

Warto zwrócić uwagę, że w regionie Islandii prognozowany jest wiatr wiejący z prędkością nawet 190 km/h. W Polsce również wiało będzie dość mocno. W zależności od modelu pogodowego i daty jego aktualizacji dane są nieco rozbieżne. Wszystko wskazuje jednak na to, że w okolicach niedzieli/poniedziałku do kraju wkroczy wichura z wiatrem wiejącym o sile 80-95 km/h. W górach i nad Bałtykiem wiać może jeszcze więcej. Druga strefa silnego i bardzo silnego wiatru pojawić ma się w kraju w okolicach Wigilii, o czym sporo pisałem we wczorajszej prognozie pogody na Święta Bożego Narodzenia. W tym wypadku termin jest jeszcze dość odległy, przez co prognozy nie są stabilne.

Nie tylko wiatr, ale i zima w drugiej połowie grudnia?

Zacznę od tego, by nie narzekać w komentarzach, że szukam sensacji. Wcale takowej nie szukam, wiem, że jest grudzień i śnieg w tym okresie jest czymś całkowicie normalnym. Wiele wskazuje na to, że druga połowa grudnia przyniesie nam znaczne opady śniegu.

Opady śniegu w weekend w kraju
Opady śniegu w kraju w weekend

Powyżej prognoza opadów na niedzielę 15 grudnia. Aktywny niż przemieszczający się nad Bałtykiem to nie tylko silna wichura w regionie. Widzimy, że nad krajem pojawić mają się liczne opady śniegu. Lokalnie, w połączeniu z silnym wiatrem spodziewamy się zamieci i zawiei śnieżnych.

Drugą porcję solidnych opadów śniegu widać w prognozach na okolice Świąt. Jednak to odległy termin, modele pogodowe co prawda widzą opady w regionie dość stabilnie, jednak na chwilę obecną jeszcze mocno przesuwają obszar i dokładnych termin występowania śnieżyc w okolicach 22-24 grudnia.

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie