Wichura uderzy w Polskę z wielką siłą. Wiatr nawet 200 km/h. Pojawią się zniszczenia

Od kilku dni ostrzegamy, że w Polsce pojawi się wichura. Dotarliśmy do poniedziałku, czyli pierwszego z dwóch dni, podczas których uderzenie wiatru będzie w Polsce najsilniejsze. We wpisie zbadamy, dlaczego wiało będzie tak mocno. Sprawdzimy również gdzie i kiedy pogoda może być w najbliższym czasie groźna.

Wichura i załamanie pogody w Polsce. Czym będą spowodowane?

Oczywiście tam, gdzie brzydka, dynamiczna pogoda, palce „maczają” w tym niże baryczne. Spójrzmy na mapę.

Duży kontrast ciśnienia. Wichura w Polsce i regionie
Wichura w Polsce. Sytuacja synoptyczna

Zwróćmy uwagę na wyż Frank, którego centrum znajduje się w regionie Półwyspu Iberyjskiego. Zapewnia on świetną pogodę na południu Europy. Jednak z ciśnieniem ponad 1030 hPa wyż ten staje „w opozycji” do niżów, które docierają w region Bałtyku z północnego zachodu. Są to niże Nadine oraz niż Olga. Ciśnienie spada w nich w okolice 980-990 hPa. To wystarcza, by w centralnej Europie, w tym w Polsce zaznaczył się bardzo duży kontrast ciśnienia. To z kolei oznacza, że w naszym regionie rozkręca się solidna wichura.

Silna wichura w Europie Centralnej
Wichura w naszej części kontynentu

Powyżej mapa z prognozą wiatru na noc z wtorku na środę. Doskonale widać tu niż, który przemieszcza się nad Bałtykiem. Ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 980 hPa. Spowoduje to bardzo dużą różnicę ciśnienia na niewielkim obszarze. Potwierdzają to bardzo gęsto ułożone izobary, czyli linie na powyższej mapie łączące punkty o tym samym ciśnieniu. Im gęściej ułożone izobary, z tym silniejszym wiatrem mamy do czynienia.

Wichura w Polsce. Gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej

Wiemy już, dlaczego w najbliższym czasie w kraju i regionie wiało będzie bardzo mocno. Teraz sprawdźmy więc gdzie i kiedy zjawiska pogodowe będą miały najgroźniejszy charakter. Mocno wieje w kraju już od kilkunastu godzin.

Silny wiatr w Polsce ostatniej doby
Silne porywy wiatru w Polsce

Widzimy, że na Śnieżce siła wiatru przekroczyła w nocy 170 km/h. Bardzo mocne porywy wiatru panują również na innych tatrzańskich szczytach. Na Kasprowym Wierchu wichura z wiatrem ponad 120 km/h. Bardzo mocno w nocy z niedzieli na poniedziałek wiało również na nizinach w kraju. Podejrzewam, że wichura, która rozkręcała będzie się z każdą godziną przyniesie w Sudetach wiatr ponad 200 km/h. W Łebie odnotowano wiatr ponad 80 km/h. Jednak silny wiatr wieje nie tylko na północy. Ponad 70 km/h powiało również w Krośnie, czy Jeleniej Górze. Niestety, najbliższe kilkadziesiąt godzin nie przyniesie większym zmian w pogodzie nad Polską.

Wichura nad Polską potrwa kilkadziesiąt godzin

Powyżej animacja z prognozą siły wiatru na najbliższe godziny. Bardzo mocno wiało będzie przez cały poniedziałek w Polsce. Kolejna porcja silnego wiatru nadejdzie do nas we wtorek. Wraz ze zbliżaniem się niżu w region Bałtyku, znów wzrośnie kontrast ciśnienia. Siła wiatru we wtorek na nizinach przekraczać będzie 95-100 km/h. To jest już wiatr, który przynosić może zniszczenia. Oby nie, jednak miejmy na uwadze, że pogoda w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będzie bardzo groźna. Silny, lokalnie niszczący wiatr zostanie z nami do środy. Tego dnia nad Polską wichura znów osiągać może 100 km/h na nizinach. Na uspokojenie poczekać musimy do środy po południu. W tym okresie siła wiatru znacząco spadnie, a szalejąca pogoda zacznie się uspokajać. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Załamanie pogody z początkiem tygodnia

Niestety, wichura to nie jedyne złe wieści w prognozach pogody na pierwszą części tygodnia. Piszę dla Was tę prognozę, obserwując jak za oknem dosłownie leje deszcz. Bardzo intensywnie pada w całej południowej połowie kraju. W centrum od rana piętrzą się chmury kłębiaste, niosąc silne ulewy.

Silne załamanie pogody w Polsce
Nie tylko wichura. Silne załamanie pogody w Polsce. Źródło: IMGW

W kolejnych godzinach poniedziałku strefa opadów przemieści się na wschód Polski. Na północnym wschodzie całkiem prawdopodobna jest śnieżyca. Mocno padać będzie również we wtorek. Tego dnia spodziewamy się intensywnych, acz przelotnych opadów deszczu praktycznie w całej Polsce. Przy czym najwięcej opadów zanotujemy na północy kraju. W środę przez Polskę przechodzić będzie kolejny front atmosferyczny. Z północy na południe sunąć będzie nie tylko silna wichura, ale również strefa intensywnych opadów deszczu. Na południu prawdopodobnie w środę spadnie śnieg.

Widzimy więc, że przed nami bardzo trudny czas w pogodzie. Nad Polską szalała będzie silna wichura. Na nizinach prędkość wiatru sięgać będzie 100 km/h. W górach nie zdziwi mnie, gdy w najbliższych kilkudziesięciu godzinach zanotowany zostanie poryw wiatru ponad 200 km/h. Do silnego wiatru dołączy mnóstwo opadów. W Polsce padał będzie zarówno deszcz, jak i śnieg. W związku z tym uważajmy na siebie. Pogoda w najbliższym czasie będzie w Polsce mocno niesprzyjająca. Mimo wszystko, z tego miejsca życzę wszystkim fajnego, udanego tygodnia !