Za nami kilka dni z wyżową, spokojną pogodą w regionie. Przed nami znaczny wzrost dynamiki w pogodzie. Z zachodu w Europę uderzy niejedna wichura. Na kontynencie pojawi się wiatr wiejący z siłą nawet 150 km/h. W dzisiejszej prognozie zajmiemy zjawiskami o większej dynamice i sile. W wielu regionach kontynentu pogoda załamie się. Bardziej dynamiczna pogoda przed nami również w Polsce.
Wichura w Europie. Sytuacja synoptyczna
Na wstępie dzisiejszej prognozy przyjrzyjmy się sytuacji synoptycznej. Dlaczego wichura wogóle pojawi się nad Europą.

Widzimy, że w regionie Europy tym razem nie będzie znajdował się bardzo silny i głęboki niż. Jednak nie oznacza to, że pogoda na kontynencie będzie całkowicie spokojna. Powyżej mapa synoptyczna na początek drugiej połowy tygodnia. Widzimy, że niż przemieszcza się między innymi w rejonie Polski. Przyniesie on załamanie pogody. Pojawi się również wiatr, aczkolwiek nie będzie to silna wichura. Nieco mocniej wiało będzie na Półwyspie Iberyjskim, gdzie również pojawi się ośrodek niskiego ciśnienia. O tym wietrze za chwilę, ponieważ chciałem pokazać Wam mapy synoptyczne na drugą połowę marca. Sytuacja w części Europy stanie się znacznie bardziej dynamiczna.

Powyżej mapa z sytuacją baryczną na początek drugiej połowy marca. Centrum Europy nadal objęte jest wyżem, jednak ośrodek ten pozostanie w dużej opozycji do dwóch głębokich niżów. Pierwszy z nich zbliżał będzie się do Europy z zachodu. Towarzyszyć będzie mu silna wichura, jednak o tym za chwilę. Drugi z niżów przemieszczał będzie się północą Europy. Tutaj wiatr będzie również silny, a w połączeniu z opadami śniegu mieszkańcy Skandynawii będą mieli do czynienia z zawiejami i zamieciami śnieżnymi.
Wichura w Europie. Kiedy spodziewać się najsilniejszego wiatru?
Wiemy już, że w wielu regionach Europy pojawiać się zaczęły i będą pojawiać się niże. Sprawdźmy teraz gdzie i kiedy wiatr będzie najsilniejszy. Poniżej animacja prognoz siły wiatru dla naszego kontynentu oparta o wyliczenia europejskiego modelu ECMWF.
Obecnie dość mocno wieje na południowym zachodzie Europy. Lokalnie, w Hiszpanii, czy w Portugalii szaleje wichura z wiatrem przekraczającym 100 km/h. Odczuwalnie wieje również na wschodzie kontynentu, w tym w Polsce, a jest to wynik przechodzenia przez nasz region słabego niżu barycznego. O prognozach dla Polski za chwilę. Wróćmy do Europy, ponieważ wraz z nadejściem drugiej połowy miesiąca do naszego kontynentu zbliży się głęboki niż.
Blisko zachodnich wybrzeży Portugalii wiatr wiał będzie z prędkością dochodzącą, a lokalnie pewnie nawet przekraczającą 150 km/h. Na lądzie z pewnością wiało będzie ponad 100 km/h, a to już jest silna wichura. W skutek przechodzenia niżu północą kontynentu, silny wiatr pojawiał będzie się również na północy Europy.

Mocno wiało będzie również na południowym wschodzie. Wszystko to jest związane pośrednia z wyżem, który stacjonował będzie w centrum Europy. To właśnie ten wyż powodował będzie różnicę ciśnienia, z której to przecież wynika wiatr. Zachęcam również do zapoznania się z naszą prognozą pogody na cały rozpoczynający się tydzień.
Silniejszy wiatr i opady pojawią się również w Polsce
We wtorek silniejszy wiatr pojawiał będzie się w Polsce Wschodniej. Nie będzie to oczywiście silna wichura, siła wiatru dochodzić będzie lokalnie do 60 km/h.

Kolejna strefa silniejszego wiatru przed nami w okolicach przyszłego weekendu. Tym razem najmocniej wiało będzie na południowym wschodzie. W Bieszczadach możliwa wichura z wiatrem, którego siła przekraczać będzie 90 km/h. Przeglądając obecne mapy z prognozami wiatru, wietrzna w Polsce będzie cała druga połowa miesiąca. Nie będzie to wiatr bardzo silny, jednak nie można z pewnością napisać, że w kraju będzie bezwietrznie.
Przed nami tydzień pełen opadów. W kraju padał będzie zarówno deszcz (lokalnie intensywnie), jak i deszcz ze śniegiem. Przy czym w najbliższy weekend opady lokalnie przechodzić mogą w deszcz ze śniegiem (w górach śnieg). O tym jednak w kolejnych wpisach pogodowych. Miłego tygodnia !
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie