Wichura uderzyła już we wschodnią Polskę. Drzewo masowo tarasują drogi i zrywają dachy

Zgodnie z prognozami silna wichura uderzyła we wschodnią Polskę. Wieje w porywach powyżej 70 km/h objął już przeważającą część regionu. Otrzymaliśmy informację, że na drogach masowo leżą drzewa, w powiecie puławskim na jednym z domów zerwany został dach.

Niż „FABIENNE” od wczorajszego popołudnia wpływa na pogodę w Polsce. Początkowo zaznaczał się jego ciepły wycinek niżu. Pod wieczór wkroczył on nad Dolny Śląsk i skierował się na wschód kraju, gdzie stale się pogłębiał.

Obecnie jego centrum opuściło już Polskę i lokuje się nad południowo-zachodnią Białorusią. Niż zamknięty jest izobarą 994 hPa. Z północnego-zachodu zaczyna napływać w tylnej części niżu arktyczne powietrze, znajdujemy się w strefie frontu zokludowanego. Po południowo-zachodniej stronie narasta poziomy gradient ciśnienia pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich a układem niskiego ciśnienia przemieszczającym się dalej na wschód.

Masowe szkody przynosi wichura przemieszczająca się nad wschodnią Polską. Czytelnicy informują nas o masowych zniszczeniach przez wiatr. Drzewa tarasują drogi w regionie, w powiecie puławskim na jednym z domów wiatr zerwał dach.

Na ulicy Obrońców Pokoju w Lublinie drzewo upadło na śmieciarkę, na Turystycznej spadło na samochód w czasie jazdy. Podobna sytuacja ma miejsce na ulicy Kryształowej w omawianym mieście. Energetycy stale usuwają szkody spowodowane przez wichurę, miejscami występują przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Strażacy w regionie interweniowali już kilkadziesiąt razy,  masowo usuwają drzewa z jezdni, zabezpieczają uszkodzone linie energetyczne. Niektóre z drzew niefortunnie upadały na samochody nawet te w czasie jazdy.

Czekamy na wasze raporty pogodowe w komentarzach. Wietrzna aura utrzyma się przez cały dzień, ale stopniowo wiatr ma słabnąć, w czasie poniedziałkowego dnia spodziewany jest rozwój chmur Cumulonimbus z punktowymi burzami przynoszącymi grad i silny wiatr do 75 km/h. Wiatr zacznie uspokajać się pod wieczór.

Położenie i głębokość wtórnego niżu na godziny poranne

BIEŻĄCE ULOKOWANIE NIŻU I OPADÓW TU.