Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Koszmarna wichura przed nami. Wiatr 130-150 km/h. Uderzy najpotężniejszy niż tego roku. Ciśnienie spadnie do 955 hPa

Wichura w listopadzie. Cyklon uderzy w Europę


Pogoda jest niespokojna. Większość Europy znajduje się pod wpływem niżów. Jednak to co wydarzy się w pogodzie nad naszym kontynentem za kilka dni jest zdecydowanie warte opisania. W Europę uderzy wichura, która będzie jedną z najsilniejszych w tym sezonie. Nad nasz kontynent zbliża się jeden z najsilniejszych niżów w tym roku. Sprawdźmy szczegóły.

Wichura uderzy w Europę. Przyczyny silnego załamania pogody

Oczywiście przyczyn silnego wiatru szukamy na Atlantyku. To właśnie znad Oceanu docierają do nas kolejne niże związane ze strefową cyrkulacją powietrza. Jednak niż, który dotrze do nas na początku listopada będzie silniejszy, znacznie bardziej głęboki.

Silna wichura w Europie. Zbliża się potężny niż
Wichura w Europie będzie naprawdę silna. Zbliża się potężny niż

Powyżej mapa z sytuacją baryczną w Europie na czwartek 2 listopada. Nad Wyspami Brytyjskimi widzimy potężny, bardzo głęboki cyklon atlantycki. Wg. modelu ECMWF ciśnienie w jego centrum spadnie do 955 hPa. Amerykański GFS prognozuje spadek ciśnienia nawet do 950 hPa. Tak głębokie niże docierają do nas niezwykle rzadko. W tym roku nie przypominam sobie cyklonu, który będąc już nad Wyspami Brytyjskimi był aż tak głęboki. Oczywiście skutkowało będzie to potężnym kontrastem ciśnienia na dość małym obszarze. Dlatego też wichura na zachodzie Europy będzie niszcząca. Tylko spójrzmy na prognozy siły wiatru na pierwsze dni listopada.

Potężna wichura na pół Europy
Wichura obejmie pół Europy

O samej sile wiatru pisał będę za moment. Tutaj chciałbym tylko zwrócić uwagę na duży obszar Europy jaki znajdzie się pod wpływem cyklonu atlantyckiego. Naprawdę nie przypominam sobie tak silnego niżu w tym roku.

Potężna i rozległa wichura w Europie

Podczas gdy powyżej opisałem przyczyny, dlaczego tak silna wichura pojawi się nad kontynentem, teraz skupimy się na tym gdzie i kiedy wiatr wiał będzie najmocniej. Wciąż pozostaniemy jednak na obszarze Europy. Prognozę pogody dla Polski zostawiam na koniec tekstu. Teraz wróćmy do wiatru, ponieważ załamanie pogody na początku listopada zapowiada się naprawdę niszcząco.

Na powyższej animacji widzimy, że strefa najsilniejszego wiatru dotrze do Europy w okolicach 2 listopada. Mówimy tutaj o wietrze, którego siła będzie niszcząca. Wichura w momencie uderzenia w Wyspy Brytyjskie niosła będzie wiatr o prędkości przekraczającej wg. modelu ECMWF siłę 150 km/h. Na chwilę obecną najbardziej zagrożonymi niszczącym wiatrem regionami są zachodnie wybrzeże Wysp Brytyjskich (oczywiście włączając w to Irlandię) oraz zachodnie wybrzeże Francji oraz północne wybrzeże Hiszpanii. Tutaj nie tylko uderzy wiatr, którego siła wzrośnie znacznie ponad 100 km/h. Bardzo groźnym zjawiskiem będzie również tzw. „cofka”. Zjawisko to polega na „cofaniu” się morza do rzek. Przy tak silnym wietrze może to być naprawdę niebezpiecznie i prowadzić do podtopień, a nawet powodzi. Zagrożenie powodziowe jest tym większe, że cyklon, prócz bardzo silnego wiatru przyniesie na zachód Europy również silne opady deszczu.

Kolejna wichura związana z niżem wtórnym
Kolejna wichura związana z niżem wtórnym

Co ciekawe, kilka dni po pierwszym niżu (tym z okolic 2 listopada) do Europy dotrze niż wtórny. Również tym razem kontrast baryczny w prognozach wydaje się być bardzo duży. Tym razem strefa najsilniejszego wiatru uderzyć miałaby w północ Hiszpanii, Francję, a następnie kraje Beneluksu. Znów mówimy tu o wietrze wiejącym z siłą przekraczającą 130 km/h. Widzimy więc, że początek listopada zapowiada się bardzo dynamicznie w Europie Zachodniej. Co ważne, scenariusz z silnym cyklonem i wichurą widzą praktycznie wszystkie dostępne modele pogodowe. Dlatego też silny wiatr i zła pogoda na zachodzie jest właściwie pewna. Sprawdźmy teraz jak wyglądają prognozy pogody dla Polski. Czy u nas również czeka nas bardzo silny wiatr?

Czy silny wiatr dotrze do Polski?

W piątek przez południowy wschód kraju przemieszczał się aktywny niż z południa Europy. Przyniósł on silny wiatr, a wichura w Bieszczadach przekraczała prędkość 100 km/h. Jednak spójrzmy w prognozy na kolejne dni. Czy widać silny wiatr w Polsce?

Silny wiatr w Polsce na koniec października
Silny wiatr w ostatni dzień października

O załamaniu pogody jakie przeszło przez kraj w piątek pisałem w tym miejscu. Weekend upłynie nam pod znakiem odczuwalnego, lecz nie bardzo silnego wiatru. Dopiero we wtorek 31 października w prognozach widać znacznie silniejsze porywy wiatru. Na południu Polski wiać mogłoby we wtorek z siłą ponad 100 km/h. W górach siła wiatru byłaby z pewnością jeszcze silniejsza. Nas najbardziej interesuje początek listopada. Czy silny cyklon z zachodu Europy wpłynie na pogodę w Polsce?

Pierwszy listopada w prognozach pogody przynosi silny wiatr na wschodzie kraju. Drugi i trzeci dzień nowego miesiąca również przyniesie nam wiatr, jednak nie będą to porywy nawet w połowie tak silne jak na zachodzie Europy. Przeglądając prognozy oparte na modelu GFS widziałem mapy z prognozą wiatru aż do końca pierwszej dekady listopada. Wiatr i opady deszczu będą nam towarzyszyć. Jednak na ten moment nie widać w modelach pogodowych, aby silna wichura z zachodu Europy dotarła również do Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk