Wichura w Wielkanoc na zachodzie. Wiatr 130, a nawet 160 km/h. Sprawdzamy prognozę pogody na weekend dla Polski

Wielkanoc nie wszędzie będzie spokojna i wiosenna. Na zachód od Europy obserwujemy coraz silniejszy cyklon, który zbliża się nad kontynent. We wpisie sprawdzę, czy wichura ta zagrozi Polsce. Przeanalizujemy również najnowsze prognozy pogody na rozpoczynający się, świąteczny weekend. Zapraszam serdecznie.

Wichura na zachodzie jest bardzo silna

Spójrzmy na obecną sytuację wiatrową na Atlantyku. Potężna wichura z wiatrem przekraczającym prędkość 160 km/h znajduje się obecnie pomiędzy Islandią, a Grenalndią.

Wichura na odległym Atlantyku
Wichura na dalekim Atlantyku

Oczywiście pogoda ta nie dotyczy w żaden sposób mieszkańców kontynentu, ani tym bardziej Polski. Jednak wiatr wiejący z prędkościami dochodzącymi do 170 km/h zawsze warty jest odnotowania. Tym bardziej, że w obrębie tego niżu, tworzyły będą się ośrodki wtórne. I to właśnie niże wtórne przyniosą silny wiatr zdecydowanie bliżej kontynentu. Już w Wielkanocną Niedzielę wichura zbliży się na zachód od Wysp Brytyjskich.

Wichura zbliży się do Wysp Brytyjskich
Wichura zbliży się do Wysp Brytyjskich

Nie będzie to już wiatr tak silny, jak jeszcze w piątek w okolicach Islandii. Jednak nadal wiać może z prędkością do 130 km/h. Okazuje się, że to nie ostatni niż wtórny, jaki zbliży się do Europy niosąc silny, a lokalnie bardzo silny wiatr. Przeczytaj również: Upał zacznie pojawiać się w Europie

Czy wichura dotrze w nasz region?

Poniżej zamieszczam animację prognoz wiatru dla Europy i regionu. Widać tu zarówno wichury, które opisywałem powyżej. Animacja pokaże również, czy silny wiatr jest w stanie dotrzeć w nasz region.

Wichura na zachodzie w Wielkanoc. Czy silny wiatr dotrze do Polski?

Animacji pokazuje nam przede wszystkim, że mieszkańców Europy Zachodniej czekają bardzo dynamiczne pogodowo Święta oraz cały przyszły tydzień. Raz po raz w region Wysp Brytyjskich uderzała będzie wichura oraz załamanie pogody z ulewami i burzami. Animacja pokazuje również, że w przeciągu kilku, kilkunastu najbliższych dnia raczej nie mamy co obawiać się silnego wiatru w Polsce. Owszem, w okolicach połowy przyszłego tygodnia mocniej wiało będzie również w naszej części kontynentu. Jednak nie będzie to wichura silna, czy groźna.

Wichura pojawi się na zachód od Polski
Wichura na zachód od Polski

Powyżej prognoza siły wiatru na przyszłą środę. Widać, że mocno, do 90 km/h wiało będzie na Kanale La Manche, czy u wybrzeży Holandii. Mocniejszy wiatr pojawi się jeszcze na zachodzie Niemiec. W żaden sposób nie będzie dotyczyło to naszego kraju. Odczuwalny wiatr w Polsce widać w okolicach czwartku, jednak z pewnością nie będzie to żadna silna wichura. Maksymalne porywy wiatru w Polsce w przyszłym tygodniu to 30-40 km/h

Pogoda na Wielkanoc dla Polski

Wiemy już, że wiało u nas nie będzie. Sprawdźmy więc pozostałe parametry pogody w Polsce na weekend oraz kolejne dni przyszłego tygodnia. Zacznijmy od temperatur, ponieważ te będą coraz bardziej pozytywne. W sobotę i niedzielę w wielu regionach kraju 12-14 stopni. Nie jest to jeszcze pełnia lata, jednak po ostatnim nocnym mrozie, czternaście stopni biorę w ciemno. Pięknie zapowiada się Wielkanocny Poniedziałek.

Coraz wyższe temperatury w Święta w Polsce
Ciepło w Polsce w Wielkanoc

Z każdym dniem przyszłego tygodnia robiło będzie się cieplej. Oczywiście, nie wszędzie temperatury co dzień przekraczały będą 15 stopni. Jednak widać w prognozach dni, w których lokalnie termometry w przyszłym tygodniu pokażą 17-18 stopni Celsjusza. Pod tym kątem w kolejnych dniach kwietnia z pewnością nie będziemy mogli narzekać. Wiosna chyba w końcu przyjdzie do nas na stałe. Ponieważ napływało będzie do nas ciepłe i wilgotne powietrze, przyszły tydzień przyniesie nam burze. Zagrzmieć może już w Wielką Sobotę i Wielkanoc na wschodzie kraju. Burze nad Polską możliwe będą również w kolejnych dniach. Na szczęście, wichura, która uderzy w Europę Zachodnią, w żaden sposób nam nie zagrozi. I bardzo dobrze. Czas na okres spokojniejszej, a przede wszystkim bardziej wiosennej pogody w kraju.