Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura coraz bliżej. Wiatr 110-130 km/h. Jak silne załamanie pogody dotrze do Polski?

Wichura sunie na Polskę. Wiatr ponad 110 km/h. Załamanie pogody


Od kilku dni w regionie panuje wspaniała pogoda. Nie rozpieszczają nas tylko temperatury powietrza, za to wszystkie inne składniki pogody są niemal idealne. Praktycznie co dzień nad Polską świeci słońce, a wiatr jest praktycznie nieodczuwalny. Niestety sytuacja zacznie się zmieniać. Na północy Europy już sunie wichura, która za kilkadziesiąt godzin przyniesie silny wiatr również w Polsce. Sprawdźmy szczegóły, czy załamanie pogody będzie silne.

Silna wichura już dziś na północy Europy

Spójrzmy na sytuację baryczną nad kontynentem. Na kontynencie dzieją się ciekawe rzeczy jeśli chodzi o sytuację baryczną.

Wichura i silny wiatr na północy. Co jest przyczyną?
Wichura na północy. Przyczyna

W regionie Wysp Brytyjskich wciąż stacjonuje silny wyż. Zaczyna on słabnąć, jednak jeszcze dziś odegra znaczącą rolę w pogodzie w naszym regionie. Na północy Skandynawii znajduje się dość głęboki niż. To jeden z tych ośrodków atlantyckich, który został wypchnięty daleko, pod Koło Podbiegunowe, by stamtąd „ruszyć” w dynamiczną wędrówkę na południe niosąc załamanie pogody w regionie basenu Morza Bałtyckiego. Pomiędzy wspomnianymi wyżem i niżem różnica ciśnienia wynosi ponad 50 hPa. To wszystko na dość małej powierzchni. Wystarczy spojrzeć na mapę wiatru zawierającą również izobary.

Wichura na północy. Duży kontrast ciśnienia
Wichura na północy. Duży kontrast ciśnienia

Doskonale widać jak gęsto ułożone są izobaty u wybrzeży Norwegii. To właśnie w tym regionie wichura dziś będzie najsilniejsza. Porywy wiatru na otwartym morzu przekraczają 130 km/h. Oczywiście wkraczając na ląd wiatr osłabnie, jednak dziś w Skandynawii pogoda będzie bardzo dynamiczna.

Niż będzie nurkował na południe. Wraz z nim wichura

Zgodnie z tym co napisałem powyżej. Niż osiągną na wysokości Skandynawii swą maksymalną szerokość geograficzną i zgodnie z procesami zachodzącymi na półkuli północnej, zaczął wędrować na południe. Wraz z nim wichura. Poniżej animacja prognoz wiatru dla naszego regionu do niedzieli włącznie.

Wichura sunie z północy

Wiatr nieco uspokoi się przechodząc nad lądem Norwegii i Szwecji. Następnie, wkraczając nad otwarte wody Bałtyku znów wiać zacznie bardzo mocno, a wichura znów przekroczyć może siłę 110 km/h. Tak silne porywy wiatru możliwe będą na otwartym morzu. Na lądzie, wichura, która zbliża się w nasz region nie wygeneruje tak silnych porywów wiatru. Ponieważ niż przemieszczał będzie się na północy wschód od Polski, najsilniejszego wiatru spodziewamy się na Łotwie i w Estonii. Tutaj powiać może z prędkością ponad 90 km/h. Wedle definicji z naszego słownika pogodowego, wiatr wiejący z taką siłą spokojnie określać można mianem wichury.

Opady śniegu w regionie w okolicach weekendu
Opady śniegu w regionie

Warto dodać, że nurkujący niż to nie tylko wichura w regionie. Ośrodek ten niósł będzie solidną porcję opadów. Ponieważ z północy wciąż spływa chłodne powietrze, niż przyniesie opady śniegu. W pasie od Estonii, po Białoruś opady śniegu będą prawdopodobnie intensywne. Nie wykluczony jest tu marcowy atak zimy. Jak niż wpłynie na pogodę w Polsce?

Pogorszenie pogody w weekend w Polsce

No koniec wpisu pozostawiłem sobie część wpisu dotyczącą pogody w Polsce. Ponieważ jutro przygotuję Wam szczegółową prognozę pogody na weekend, tutaj nie będę opisywał wszystkich parametrów pogody jakie przed nami. Skupmy się na wietrze i opadach. Wichura, która obecnie sunie w naszym kierunku osłabnie. Nie oznacza to jednak, że wiatr w Polsce będzie w weekend słaby.

Wichura we wschodniej Polsce w weekend
Wichura we wschodniej Polsce w weekend

W sobotę centrum niżu znajdzie się blisko wschodnich granic Polski. Dlatego też gradient ciśnienia największy będzie właśnie we wschodniej połowie kraju. Co za tym idzie, mieszkańców Polski Wschodniej czeka w weekend wichura. Nie bardzo silna, ale jednak. Wiatr wiał będzie na wschodzie w porywach ponad 80 km/h. Podczas gdy wiatr w kraju pojawi się w weekend i to jest informacja pewna, tak nie do końca pewien jestem prognozy opadów. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że po południowej i zachodniej stronie niżu przemieszczała będzie się strefa intensywnych opadów. Obecnie jednak modele pogodowe mocno zredukowały potencjał opadowy niżu.

Wichura w weekend, ale opadów mało
Wichura w weekend, ale opady symboliczne

Jak widać w sobotę, w kraju śnieg popadać może właściwie tylko symbolicznie. Na północnym wschodzie, w związku z silniejszym wiatrem możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne. Śnieg spadnie również na południu kraju. Jednak tak jak wiatr będzie silny i dokuczliwy, zwłaszcza w sobotę, tak o ataku zimy w Polsce mówić z pewnością wg. obecnych prognoz mówić nie można.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk