Do województwa lubelskiego zbliża się silna wichura. Prędkość wiatru w porywach powyżej 80 km/h, możliwe burze

W ciągu najbliższej najbliższych kilku godzin znajdziemy się w zasięgu dynamicznego, rozwijającego się niżu wtórnego. Powstał on już nad Morzem Północnym, gdzie przez Danię skieruje się nad Morze Bałtyckie (prognozowane jest tam najniższe ciśnienie atmosferyczne, centrum jego ulokuje się nad południowymi wodami tego akwenu.). Natomiast w sobotnie południe znajdzie już nad Białorusią i zacznie się wypełniać. Po jego południowo-zachodniej stronie dalej panować ma duży gradient baryczny, co sprzyjać ma wietrznej aurze, zwłaszcza na wschodzie. W najbliższych godzinach wraz z układem niżowym wędrować będzie system frontów atmosferycznych, najpierw front ciepły, a za nim chłodny. W związku ze stosunkowo dużą głębokością niżu, a także wraz z przemieszczającym się frontem chłodnym oraz opadami przelotnymi i lokalnymi burzami, prognozowane jest wystąpienie silnych porywów wiatru. Na wschodzie Polski nawet do 80 km/h z samego gradientu ciśnienia. W przypadku wystąpienia zjawisk konwekcyjnych prędkość ta może zostać przekroczona.

woj. lubelskie – (cały region)

Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 1
Prawdopodobieństwo: 85%
Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego, zachodniego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 30 km/h, w porywach miejscami do około 80 km/h.
Uwagi: Brak.

Ostrzeżenie 19/2019
Ważne:
Od: 2019-03-16 01:00
Do: 2019-03-16 13:00
synoptyk IMGW-PIB: Michał Jaworski
Czas wydania: 2019-03-15 11:55
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie

Prognoza porywów wiatru na okres od nocy z piątku na sobotę oraz na pierwszy dzień weekendu

Prognoza na dzień 16.03.2019 r. godzina 4 czasu lokalnego, prognoza porywów wiatru model GFS

Porywy wiatru prognozowane na obszarze Polski na dzień 16 marca 2019 r. godzina 7 czasu lokalnego, model GFS

Prognoza porywów wiatru na dzień 16 marca 2019 r. godzina 10 czasu lokalnego, model GFS

Prognoza porywów wiatru na 16 marca 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Wiatr zacznie stopniowo słabnąć, miejscami porywisty będzie na wschodzie i w centrum kraju.

Modele są zgodne co do pojawienia się wichury w czasie najbliższych godzin w Polsce, silny wiatr dokuczać ma na obszarze województwa lubelskiego, zwłaszcza w pierwszej części dnia w sobotę.

Prognozowane porywy wiatru na obszarze Polski do soboty godzina 16 czasu lokalnego. Jak widać najgroźniej w najbliższych 24 godzinach będzie na północnym-zachodzie Polski, tam porywy mogą przekroczyć 100 km/h. Natomiast na wschodzie nie powinny 80 km/h. Warto już teraz przygotować się na wichurę i zabezpieczyć rzeczy, które może unieść wiatr i przemieścić samochody spod drzew i bilbordów.

Sytuacja pogodowa zacznie poprawiać się w drugiej części sobotniego dnia. Ponadto w nocy z piątku na sobotę przez Polskę wędrować ma układ frontów atmosferycznych z opadami, istnieje ryzyko, że pojawią się również struktury konwekcyjne z pojedynczymi wyładowaniami atmosferycznymi.

Sobota z przelotnymi opadami deszczu.