Wichura z wiatrem 140 km/h pędzi w nasz region. Kiedy mocny wiatr dotrze do Polski?

Powoli kończy się okres stabilne, wyżowej pogody na dużym obszarze Europy. Na mapach pogodowych na najbliższe kilkadziesiąt godzin pojawia się bardzo silna wichura. Wiatr blisko Europy sięgnie 140 km/h. Strefa silnego wiatru dotrze również do Polski. Oczywiście nie będzie to już zjawisko o tak dużej sile, jednak pogoda w Polsce w najbliższych dniach może być groźna. We wpisie przybliżę kiedy i w jakich regionach kraju wiało będzie najmocniej.

Wichura sunie do Europy. Co jest jej przyczyną?

Wygadałem się trochę we wstępie pisząc, że w naszym regionie dobiega okres wyżowej pogody. Oznacza to, że większą dominację w naszym regionie zaczną mieć niże. Obecnie taki bardzo silny niż obserwujemy na północy Europy.

Wichura związana z niżem atlantyckim
Wichura będzie związana z głębokim niżem atlantyckim

Niż na północ od Skandynawii przynosi obecnie silne śnieżyce na północy i zachodzie Norwegii. Przechodzeniu niżu towarzyszy również wichura z wiatrem przekraczającym 100 km/h. Jednak ja wcale nie o tym ośrodku barycznym, myśląc o strefie silnego wiatru jaka zbliża się do Europy, a podczas kolejnej doby również do Polski. Zwróćmy uwagę na niż, który kształtuje się obecnie w regionie Grenlandii. W kolejnych godzinach ośrodek ten jeszcze się pogłębi, ciśnienie w jego centrum spadnie nawet w okolice 950 hPa. W obszarze jego oddziaływania dojdzie do bardzo dużego kontrastu barycznego. To właśnie na tym kontraście pojawi się bardzo silny wiatr. Wraz z przemieszczaniem się cyklonu w kierunku Bałtyku wichura zbliżać będzie się również w nasz region. Przeczytaj również: Atak zimy w Polsce. Czy śnieg utrzyma się na dłużej?

Silna wichura w części Europy

Spójrzmy teraz na prognozy wiatru na najbliższy czas. Poniżej prognoza wiatru na niedzielę 29 stycznia dla Europy.

Wichura dotrze nad Wyspy Brytyjskie w niedzielę

Jeśli prognozy sprawdzą się, to mieszkańcy północnych wybrzeży Szkocji spodziewać mogą się uderzenia wiatru wiejącego z prędkością przekraczającą 140 km/h. Modele pogodowe mają w zwyczaju przeszacowywać lub niedoszacowywać prędkości wiatru w swych prognozach. Podczas gdy GFS widzi na krańcach Europy wiatr wiejący z prędkością około 110 km/h, niemiecki model ICON szacuje prędkość wiatru w regionie Wysp Brytyjskich w okolicach 170-180 km/h. To już wiatr huraganowy. Zakładam jednak, że powyższa prognoza europejskiego ECMWF to mniej więcej wyśrodkowanie wskazań różnych modeli pogodowych. Dlatego też poniżej zdecydowałem się pokazać prognozę wiatru na najbliższe dni właśnie w oparciu o europejski model pogodowy.

Wichura pędzi przez Europę

Na powyższej animacji doskonale widać jak wichura uderza w Wyspy Brytyjskie w niedzielę. Następnie siła wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek wzmacnia się nad Morzem Północnym, by z impetem uderzyć w Danię i północne Niemcy. Poniedziałek przyniesie sztorm na Bałtyku i bardzo silny wiatr w części Polski, jednak o tym w dalszej części tekstu. Zostańmy jeszcze w Europie, ponieważ w środku tygodnia widać tu wichurę jeszcze silniejszą. Najbardziej zagrożone potężnym wiatrem są znów północne regiony Wysp Brytyjskich. Model ECMWF widzi na otwartym morzu wiatr do 150 km/h, podobne wyliczenia ma tym razem niemiecki ICON-EU. Wiele wskazuje na to, że ta druga wichura również dotrze do Polski.

Silny wiatr dotrze do Polski. Gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej

Oczywiście obie opisywane powyżej strefy silnego wiatru dotrą również w nasz region. Pierwsza z nich pojawi się w północnej Polsce w niedzielny wieczór. Wichura dość szybko obejmie swym zasięgiem cały kraj. Nie będzie oczywiście tak silna jak na zachodzie Europy, jednak wiatr w poniedziałek w Polsce będzie wiał naprawdę mocno.

Wichura 30 stycznia nad Polską
Wichura w poniedziałek nad Polską

Najmocniej w poniedziałek wiało będzie na zachodzie i północy kraju oraz w górach. Prędkość wiatru przekraczać będzie 80 km/h, jednak lokalnie, nad morzem i w górach z pewnością porywy wiatru będą silniejsze. Prognozy pogody na środek tygodnia potwierdzają, że w kraj uderzy kolejna strefa silnego wiatru. Tutaj jednak rozbieżności co do siły wiatru i zasięgu wichury są jeszcze dość spore. Napiszę o tym na początku tygodnia, gdy wiązki modeli ustabilizują się.