Wichura z wiatrem 160 km/h. Cyklon Stefan uderzy w Europę. Silne śnieżyce. Zamieszanie w pogodzie nad Polską

Dziś nad Polską przechodzą dwa fronty atmosferyczne mocno mieszając w pogodzie. O tym w dalszej części wpisu, a zaczniemy od cyklonu, który zbliża się do Europy. Towarzyszy mu silna wichura i silne śnieżyce. Niż ten wpłynie również na pogodę w naszym kraju, choć nie bezpośrednio. Zapraszam na wpis.

Potężna wichura zbliża się do Europy. Wieje ponad 160 km/h

Południowa i częściowo centralna Europa wciąż znajduje się pod wpływem wyżów. Głębokie, aktywne niże atlantyckie spychane są nad północne krańce kontynentu. Jeden z takich niżów sunie właśnie w kierunku Europy. Jest to głęboki niż nazwany Stefan. Niesie on cechy cyklonu.

Niż znajduje się obecnie między Grenlandią, a Islandią. Ciśnienie w jego centrum spadło w okolice 970 hPa. W tym samym czasie nad Wyspami Brytyjskimi obserwujemy wyż z ciśnieniem przekraczającym 1030 hPa. Tak duży kontrast ciśnienia musi skończyć się silnym wiatrem. Wichura jaka sunie wraz z niżem Stefan jest potężna. Poniżej prognoza siły wiatru na sobotę 11 lutego.

Wichura uderzy w Islandię. Wiatr ponad 160 km/h
Wichura nad Islandią ma niszczącą siłę

Widać, że wichura w południowej części niżu jest naprawdę potężna. Co gorsza na jej drodze jest dziś Islandia, a w kolejnych godzinach również Wyspy Owcze. Dodajmy, że wiatr niesiony przez cyklon osiąga siłę przekraczającą 160 km/h. Wiatr na lądzie z pewnością nie będzie wiał z aż tak niszczącą siłą, jednak spodziewamy się tu dziś wiatru wiejącego z prędkością 130-140 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą może przewrócić dorosłego człowieka. O szkodach materialnych nawet nie wspominam. Przeczytaj: Potężny atak zimy w Japonii. Leży ponad 2 metry śniegu

Nie tylko wichura, ale i potężne śnieżyce

Głęboki niż Stefan. Wraz z nim silna wichura
Głęboki niż Stefan. Towarzyszy mu silna wichura

Wiemy już, że cyklon mocno da się we znaki mieszkańcom Islandii. Zobaczmy teraz czy niż ten dotrze do kontynentalnej części Europy. Poniżej mapa baryczna na niedzielę 12 lutego.

Nie tylko wichura, ale i śnieżyce
Nie tylko wichura, ale i śnieżyce

Białą strzałką zaznaczyłem centrum cyklonu Stefan, który jak widać dobę później nadal jest niżem bardzo głębokim. Ciśnienie w jego centrum wynosiło będzie nadal poniżej 970 hPa. Strzałką niebieską zaznaczałem obszar potężnych śnieżyc niesionych przez opisywany ośrodek niskiego ciśnienia. Najbardziej intensywne opady śniegu niż przyniesie na zachodzie i północy Norwegii. W tych regionach w rozpoczynający się weekend spaść może nawet do pół metra świeżego śniegu.

Pogodowe zamieszanie nad Polską

We wstępie wpisu napisałem, że cyklon Stefan wpłynie również na pogodę w Polsce. Jednak zanim to nastąpi, w sobotę w kraju również pogoda będzie mocno niestabilna. Przez kraj przechodzą fronty atmosferyczne. Pierwszy sunie front ciepły. Dogania go front chłodny prowadząc do okluzji. Dobrze obrazuje to significant z godzin porannych dla Polski.

Fronty nad Polską
Fronty nad Polską

Sobota przyniesie sporo opadów nad Polską. Przez kraj przechodziła będzie również strefa silnego wiatru. Na północy kraju czeka nas wichura z wiatrem o sile nawet 80-90 km/h. Oczywiście wiatr o takiej sile nie robi wielkiego wrażenia, w porównaniu z silnym załamaniem pogody na Islandii. Jednak po ostatnich, bardzo spokojnych dobach w pogodzie w kraju, dzisiejsze przejście niżów i tak narobi sporo zamieszania w pogodzie. Jednak o tym co dziś dzieje się w kraju z pewnością napisze Wam jeszcze dziś Arek w dziale Pogody dla Polski. Ja obiecałem Wam powyżej pokazać jak cyklon Stefan wpłynie na pogodę w naszym regionie. Poniżej animacja prognoz wiatru dla Europy.

Wichura uderzy w Europę

W pierwszej części animacji widać, jak opisywana powyżej wichura uderza w Islandią, by następnie sunąć dalej na wschód ku północnej Skandynawii. Zwróćmy jednak uwagę na poniedziałek 13 lutego. Wtedy to niż będący głównym bohaterem wpisu znajduje się już na wschód od Skandynawii. Powoli wypełnia się, a ciśnienie w jego centrum rośnie. Nad Francją w tym czasie znajduje się centrum rozległego wyżu. Znów wzrasta gradient ciśnienia w naszym regionie, co oczywiście przyniesie silniejszy wiatr.

Silniejszy wiatr w poniedziałek w Polsce
Silniejszy wiatr w poniedziałek w Polsce

Nie będzie to już silna wichura. Jednak mam nadzieję, że w przystępny sposób pokazałem w jaki sposób niż, którego centrum znajduje się na północ od Finlandii może wpłynąć na pogodę w naszym kraju. Siła wiatru w poniedziałek sięgać może na północy 60-70 km/h.