Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichury pojawią się w Europie. Wiry niżowe wpłyną na pogodę, będą także gwałtowne burze w Polsce

silny wiatr w Polsce

Wichury pojawią się w Europie. Cyklony wpłyną na pogodę, oczekiwane są również gwałtowne burze w Polsce.

Wichury w Europie. Wzrośnie dynamika w pogodzie, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia

We wtorek rozpoczyna się kilkudniowe większe ocieplenie. W wielu regionach wartości staną się nagle letnie. Nie będzie to jednak stały trend, gdyż w drugiej połowie tygodnie nasunie się strefa pofalowanego frontu atmosferyczny. Wkraczamy ponownie w okres zwiększonej aktywności cyrkulacji strefowej, dlatego warunki pogodowe będą zmienne, a nawet niebezpieczne, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia. Pojawić może się nawet w Polsce wichura.

Front atmosferyczny z tendencją do falowania, pojawi się w najbliższych dniach. Pogodę zepsują ośrodki niżowe wędrujące z zachodu na wschód Starego Kontynentu. Odblokowana zostanie dłużej nie widziana cyrkulacja zachodnia. W Europie pojawią się fale silnego wiatru, które miejscami spełnią kryteria dla wichury. Oznacza to, że porywy wiatru przekroczą 72 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru na okres od 10.05.2022, 00Z do 13.05.2022, 12 UTC według ICON

prędkość wiatru w Polsce

W związku z tym, że wzrośnie gradient baryczny, w drugiej połowie bieżącego tygodnia nasili się wiatr. Szczególnie w czasie wymiany masy powietrza na chłodniejszą pochodzenia polarno morskiego. Lokalnie wystąpi krótkotrwała wichura.

Już wczoraj na zachodzie Starego Kontynentu pojawiły się porywy wiatru o skali wichury. Taka sytuacja pogodowa miała miejsce m.in na Wyspach Brytyjskich, obejmując Irlandię i Szkocję. Prędkość wiatru w porywach osiągała od 70-125 km/h.

Pogoda niżowa da się we znaki. Opady i silny wiatr oraz burze. Groźna pogoda w czwartek

Kolejne dni przyniosą dominacje pogody niżowej w północnej i centralnej części Starego Kontynentu. Prąd strumieniowy przebiegać ma na ogół z zachodu na wschód, napędzając poziomy przepływ mas powietrza, zapewni również dogodne warunki do pogłębiania się się ośrodków niżowych. W Polsce szczególnie wietrzny okres w pogodzie przypadnie na okres od 12.05.2022 do 14.05.2022. Przy czym największa dynamika panować w czwartek, kiedy przechodzić ma przez kraj zatoka niżowa i zafalowany front chłodny.

Wichura na czwartek. Prognozowane porywy wiatru na 12.05.2022, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

według modelu ECMWF. Prognoza porywów wiatru w Polsce

Wzrost prędkości wiatru zaznaczy się głównie w czasie przechodzenia frontu atmosferycznego w osi nieco ostrzejszej zatoki niżowej. Zdarzą w najbliższy czwartek, w wielu regionach opady atmosferyczne o zróżnicowanym natężeniu, jak i też zjawiska burzowe. Prędkość wiatru sięgnąć może 50-80 km/h, a w czasie burz nawet powyżej 90-100 km/h.

Wichura w Polsce. Wyliczane porywy wiatru na okres od 10.05.2022, 00Z do 13.05.2022, 18 UTC według modelu ICON

wichury w polsce i europie

Nie będzie to jednak tak długotrwała fala wiatrowa, które znamy z półrocza chłodnego, kiedy to najczęściej pojawiają się wichury, jakie są związane z aktywną cyrkulacją zachodnią i wchodzącym w jej skład głębokimi cyklonami. Lokalne szkody wiatrowe są jednak prawdopodobne i to nie tylko w czasie silnych burz, które są bardzo prawdopodobne.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz