Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichury uderzą w Europę. Niszczący wiatr ponad 130 km/h. Jak silny żywioł dotrze do Polski?

Wichury uderzą z zachodu. Czy załamanie pogody dotrze do Polski?


Ostatnie dni przyniosły nieco większy spokój w pogodzie. Jednak rozpoczynający się tydzień przyniesie nam na kontynencie kolejne wichury. We wpisie sprawdzimy gdzie wiatr wiał będzie najmocniej oraz czy niszczące niże wpłyną również na pogodę w naszym kraju.

Kolejne silne wichury w Europie. Czym będą spowodowane?

Na wstępie sprawdźmy jakie czynniki w atmosferze przyniosą w tym tygodniu kolejne wichury w Europie. Na wstępie sytuacja synoptyczna na początek tygodnia.

Wichury w Europie. Sytuacja synoptyczna. Kolejne niże atlantyckie
Wichury w Europie. Sytuacja synoptyczna

Widzimy tutaj sytuację idealnie wpisującą się w definicję zachodniej, atlantyckiej cyrkulacji powietrza nad Europą. Z zachodu na wschód przemieszczają się kolejne ośrodki niskiego ciśnienia. Niosą one oczywiście dużo opadów atmosferycznych, ale przede wszystkim niże te powodują wzrost kontrastu ciśnienia. Wszędzie tam gdzie pojawia się duży kontrast baryczny, tam pojawiają się wichury. W najbliższym czasie w Europę uderzy kilka niżów pochodzenia atlantyckiego. Spowoduje to bardzo dynamiczną pogodę na naszym kontynencie. Teraz sprawdźmy, gdzie i kiedy wiatr wiał będzie najmocniej.

Gdzie i kiedy najsilniejsze wichury w tym tygodniu?

Silny wiatr obecny będzie w Europie już dzisiejszej doby. Do Wysp Brytyjskich dotrze pierwszy z niżów atlantyckich. Poniżej prognoza wiatru na dzisiejszą dobę.

Załamanie pogody na zachodzie. Kolejne wichury w tym tygodniu
Wichury w Europie. Pierwsze załamanie pogody w tym tygodniu już dziś na Wyspach Brytyjskich

Powyżej prognoza amerykańskiego modelu GFS. Według niej w rejonie Wysp Brytyjskich wiatr wiał będzie z prędkością przekraczającą 100 km/h. Wg. europejskiego modelu EMWF wichury w okolicach Wysp Brytyjskich przyniosą dziś wiatr przekraczający 120 km/h. Do silnego wiatru dojdzie mnóstwo opadów deszczu, a nawet burze, które powstające w dobrych warunkach kinematycznych i blisko niżu mogą charakteryzować się dużą intensywnością. Zobaczmy jak będzie wyglądała pogoda w kolejnych dniach rozpoczynającego się tygodnia.

Prognoza wiatru. Kolejne wichury uderzą w Europę

Widzimy, że strefa silnego wiatru jaka w poniedziałek obecna będzie nad Wyspami Brytyjskimi po południu wkroczy nad Morze Północne, a w nocy z poniedziałku na wtorek silny wiatr dotrze nad Danię i północne Niemcy. Bardzo mocno wiało będzie we wtorek w pasie od krajów Beneluksu, po Danię i północ Niemiec. Podczas gdy do tego regionu wichury będą bardzo silne, niż wchodząc w rejon Bałtyku szybko się wypełni, przez co siła wiatru dość szybko spadnie.

Wichury uderzą we Francję w drugiej części tygodnia
Kolejne wichury uderzą w Europę w drugiej połowie tygodnia

Kolejne wichury pojawią się w Europie w drugiej połowie tygodnia. W okolicach czwartku nad kontynent dotrze kolejny, dość aktywny niż. Ośrodek niskiego ciśnienia nie będzie bardzo głęboki. Ciśnienie w jego centrum spadnie zaledwie w okolice 1000 hPa. Jednak dość duży kontrast ciśnienia spowoduje, że siła wiatru na lądzie, we Francji wiało będzie z prędkością ponad 100 km/h. Siła wiatru na otwartym morzu będzie jeszcze wyższa. Niż ten w okolicach piątku dotrze na południe Niemiec, przynosząc bardzo silne załamanie pogody między innymi w Alpach.

Czy groźna pogoda dotrze do Polski?

Dobrze. Wiemy już, że silne wichury pojawią się w tym tygodniu nad Europą. Towarzyszyć będzie im bardzo dynamiczna pogoda. Zachód kontynentu w tym tygodniu nawiedzą bardzo silne opady deszczu. Poniżej suma opadów dla Europy na koniec rozpoczynającego się tygodnia.

Silne ulewy na zachodzie Europy
Załamanie pogody na zachodzie. Silne ulewy

Wielu regionach suma opadów znacznie przekroczy w tym tygodniu 150 mm wody na metr kwadratowy. Jednak wróćmy do naszego kraju. Czy coś z tej dynamicznej pogody dotrze do kraju? Oczywiście szczegółowo opisywał będę to w prognozie pogody na 5 dni, którą opublikuję na stronie całkiem niedługo. Jednak tutaj zerknijmy pobieżnie w prognozy wiatru dla kraju i najbliższego regionu.

Silniejszej wichury w Polsce na razie nie widać
Silniejszy wiatr we wtorek w Polsce

Widzimy, że silniejszy wiatr pojawi się w Polsce we wtorek. Pomimo, że wiatr wiał będzie z prędkością nawet powyżej 70 km/h, to w pierwszej części tygodnia nie czeka nas silna wichura. Podobnych wartości prędkości wiatru spodziewać możemy się w okolicach środy. Tego dnia ponad 70 km/h wiać może na zachodzie i południu kraju. Nieco silniejszy wiatr prognozowany jest na przełom drugiej i trzeciej dekady miesiąca. Jednak w prognozach szczęśliwie nadal nie widać dla Polski wiatru, którego prędkość przekroczyłaby 80 km/h. Przeczytaj również: Atak zimy w Europie. Gdzie spadnie najwięcej śniegu?

Podsumowując, silne wichury szalały będą w najbliższym czasie na zachodzie Europy. Wiatr lokalnie będzie miał niszczącą siłę. Wraz z głębokimi niżami atlantyckimi do Europy docierał będzie nie tylko silny wiatr, ale i intensywne opady, a nawet burze. W naszym kraju pogoda w najbliższym czasie również będzie dynamiczna, jednak nie spodziewamy się groźnych zjawisk pogodowych.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk